Świat

Raport: Rosyjscy szpiedzy największym zagrożeniem dla Czech

Świat

sxc.huPraga

Najaktywniejszy obcy wywiad działający w Czechach to Rosjanie - informuje czeska służba bezpieczeństwa BIS. W raporcie za 2011 rok można przeczytać, że głównym celem szpiegowskiej działalności Rosji jest sektor energetyczny.

Raport czeskiej służby za rok 2011 wskazuje, że rosyjscy szpiedzy działają pod różnym przykryciem, głównie jako dyplomaci. "Oficerowie rosyjskiego wywiadu pojawiają się na różnych publicznych i biznesowych wydarzeniach, gdzie próbują odnowić stare kontakty i zwerbować nowych współpracowników" - czytamy w raporcie BIS.

Jednym z głównych celów wywiadu Rosji jest sektor energetyczny, a zwłaszcza przetarg na rozbudowę elektrowni atomowej w Temelinie.

Rosjanie, za nimi Chińczycy

"Opierając się o ocenę ryzyka dla bezpieczeństwa narodowego, głównymi priorytetami kontrwywiadowczymi BIS w 2011 r. był służby specjalne Federacji Rosyjskiej i Chińskiej Republiki Ludowej" - napisano w raporcie.

Ale aż dziewięć paragrafów poświęcono w dokumencie szpiegom rosyjskim, a tylko jeden - chińskim. Oficerowie chińskiego wywiadu "nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla obywateli czeskich" - twierdzi BIS w swoim raporcie za 2011 rok.

Autor: //gak / Źródło: Ria Novosti

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu