57 zabitych dziennikarzy, ponad pół tysiąca w więzieniach. "Reżimy autorytarne czują się coraz pewniej"

Autor:
pb//am
Źródło:
RSF

Rekordowa liczba dziennikarzy na świecie przebywa obecnie w więzieniach, wynika z raportu Reporterów bez Granic. "Reżimy autorytarne czują się coraz pewniej, przetrzymując dziennikarzy, którzy są dla nich niewygodni" - napisano. W tym roku wzrosła też znacząco liczba reporterów, którzy zginęli w czasie pracy, a duży udział w tym miał wybuch wojny w Ukrainie.

Na całym świecie w więzieniach przebywa obecnie 533 dziennikarzy. 57 zginęło w 2022 w czasie wykonywania obowiązków służbowych. Z kolei 65 dziennikarzy jest przetrzymywanych jako zakładnicy, a 49 zaginęło i nie ma z nimi kontaktu - informują Reporterzy bez Granic (RSF) w corocznym raporcie o przemocy i nadużyciach wobec dziennikarzy.

ZOBACZ TEŻ: Dziennikarz BBC zatrzymany i pobity przez chińską policję. Relacjonował protesty w Szanghaju

Niemal 20 proc. więcej zabitych dziennikarzy

Jak informują Reporterzy bez Granic, do 1 grudnia 2022 roku liczba dziennikarzy, którzy zginęli podczas pracy była o 18,8 proc. wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy to zginęło ich 48. W tym roku to już 57 osób, a duży udział w tym wzroście miał wybuch wojny w Ukrainie. Na terytorium tego państwa zginęło ośmiu dziennikarzy w pierwszych sześciu miesiącach rosyjskiej inwazji. Pozostali dziennikarze, którzy swoją pracę przepłacili życiem, najczęściej ginęli w Meksyku (11), na Haiti (6), w Brazylii (3), w Jemenie (3) i w Syrii (3). Ogólnie, dziennikarze na całym świecie ginęli w miejscach ogarniętych wojną, (20 osób), z powodu przestępczości zorganizowanej (13), korupcji (12), protestów i wydarzeń publicznych (7), zdarzeń związanych ze środowiskiem, np. podczas katastrof naturalnych (4). Z innego powodu zginęła jedna osoba. Niemal 80 proc. z nich zostało celowo zamordowanych.

W tym roku wzrosła też liczba dziennikarzy, którzy trafili do więzień. W zeszłym roku było ich 488, a dziś więzionych jest 533 dziennikarzy, z czego aż 110 w Chinach. Na drugim miejscu pod tym względem jest Birma, gdzie w więzieniu przebywa 62 dziennikarzy, a dziennikarstwo jest w praktyce zakazane po zeszłorocznym zamachu stanu i przejęciu władzy przez wojskową juntę. Na trzecim miejscu jest Iran, gdzie obecnie przetrzymuje się 47 dziennikarzy. W kraju tym aresztowania przedstawicieli mediów rozpoczęły się po masowych protestach po śmierci 22-letniej Mahsy Amini. 39 dziennikarzy przebywa natomiast w więzieniu w Wietnamie, a 31 na Białorusi. Autorzy raportu podają też, że w 2022 roku odnotowali rekordową liczbę kobiet reporterek, które trafiły do więzień. Obecnie na świecie przetrzymywane jest ich 78, czyli o 30 proc. więcej niż w 2021 roku. Obecnie dziennikarki stanowią niemal 15 proc. wszystkich przetrzymywanych dziennikarzy.

ZOBACZ TEŻ: Więziona chińska dziennikarka, która opisywała epidemię w Wuhanie, jest na skraju śmierci

"Ostatni wzrost liczby aresztowanych dziennikarzy potwierdza, że reżimy autorytarne czują się coraz pewniej, przetrzymując dziennikarzy, którzy są dla nich niewygodni, w większości przypadków nawet bez wszczynania postępowania sądowego" - napisano. Niewiele ponad jedna trzecia (194 osoby) z więzionych dziennikarzy została skazana przez sąd, wskazano w raporcie.

W tym roku liczba dziennikarzy przetrzymywanych jako zakładników była taka sama jak w roku poprzednim, czyli 65. Najwięcej z nich przebywa w Syrii - 42, Iraku i Jemenie - po 11. Jedna osoba przetrzymywana jest w Mali. Aż w 28 przypadkach za branie dziennikarzy jako zakładników odpowiedzialne jest Państwo Islamskie. Do grona zaginionych dziennikarzy dołączyły w 2022 roku dwie osoby - jest ich już 49.

Autor:pb//am

Źródło: RSF

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości