TVN24 | Świat

Raport ONZ: blisko 80 obrońców praw człowieka zginęło w Kolumbii w 2021 roku

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Przemoc przeciw aktywistom i działaczom społecznościowym w Kolumbii stała się ogromnym wyzwaniem dla prezydenta kraju Ivana Duque i tamtejszego rządu. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka przekazało, że co najmniej 78 obrońców praw człowieka zginęło w zeszłym roku w Kolumbii.

W raporcie Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) zwraca uwagę, że w ubiegłym roku postawiono 202 zarzuty dotyczące zabójstw osób działających na rzecz praw człowieka w Kolumbii. 78 z nich potwierdzono, 39 jest dalej w procesie weryfikacji, a pozostałe 85 uznano za niemożliwe do ustalenia.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak podkreśla agencja Reutera, przemoc przeciw aktywistom na rzecz praw człowieka czy działaczom społecznościowym w tym południowoamerykańskim państwie stała się ogromnym wyzwaniem dla prezydenta kraju Ivana Duque i tamtejszego rządu.

FARC oskarżane o ataki na kolumbijskich aktywistów

Ten ostatni o akty przemocy oskarża skrajnie lewicową partyzantkę - Armię Wyzwolenia Narodowego (ELN), byłych członków Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), którzy sprzeciwiali się porozumieniu pokojowemu z 2016 roku, oraz grupy przestępcze, niekiedy powiązane z byłymi prawicowymi grupami paramilitarnymi. Według rządu działania tych ugrupowań mają na celu kontrolowanie przemytu narkotyków i nielegalne wydobycie surowców naturalnych.

W ocenie międzynarodowej organizacji pozarządowej Global Witness w 2019 i 2020 roku Kolumbia była dla aktywistów środowiskowych i praw człowieka najbardziej niebezpiecznym państwem na świecie.

W 2016 r. FARC zawarły porozumienie pokojowe z ówczesnym prezydentem Kolumbii Juanem Manuelem Santosem. W jego wyniku FARC przekształciły się w lewicową partię polityczną, a ponad 12 tys. bojowników złożyło broń. Pomniejsze ugrupowania, na przykład ELN, nie zaakceptowały warunków tego porozumienia.

Porozumienie w imię "pojednania narodowego" z 2016 roku między rządem a FARC kładło kres trwającemu niemal pół wieku krwawemu konfliktowi zbrojnemu w Kolumbii. Santos został za nie uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP