Raport: 250 dziennikarzy więzionych na świecie

TVN24

Shutterstock/PAPWładze Chin nie tolerują niezależności mediów, a mają wiele do ukrycia (na zdjęciach przedstawiciele dyskryminowanej i piętnowanej mniejszości ujgurskiej)

Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) poinformował w środę w opublikowanym raporcie, że co najmniej 250 dziennikarzy jest przetrzymywanych w więzieniach na całym świecie. Organizacja pozarządowa na rzecz wolności prasy przekazała również, że najwięcej dziennikarzy pozbawionych wolności jest w Chinach, gdzie autorytarne władze nie tolerują niezależności mediów.

Według organizacji obecnie w Chinach więzionych jest 48 dziennikarzy, o jednego więcej niż w 2018 roku.

Jak wskazuje CPJ w dorocznym raporcie, wielu więzionych dziennikarzy jest oskarżanych o to, że są "wrogami państwa" lub że opublikowali "fake newsy".

Turcja tuż za Chinami

Komitet Ochrony Dziennikarzy to międzynarodowa organizacja pozarządowa z siedzibą w Nowym Jorku, która promuje wolność prasy na świecie i upomina się o prawa dziennikarzy. W swoim opracowaniu CPJ przywołał także Turcję, Arabię Saudyjską, Erytreę, Wietnam i Iran jako kraje, w których wykonywanie tego zawodu jest szczególnie ryzykowne.

W Turcji przetrzymywanych jest 47 dziennikarzy, a więc znacznie mniej niż w roku ubiegłym (68). Jednak, jak zastrzega CPJ, tak naprawdę nie jest to poprawa, ponieważ rząd zamknął ponad sto podmiotów medialnych i wszczął postępowanie w związku z "pochwalaniem terroryzmu", w wyniku czego dziennikarze stracili pracę lub byli zastraszani. - Kilkudziesięciu dziennikarzy w Turcji, którzy nie są obecnie więzieni, wciąż oczekuje na proces lub apelację, podczas gdy inni zostali skazani zaocznie i grozi im aresztowanie, gdy powrócą do kraju - wskazał komitet w wydanym raporcie.

"To zbyt wysoka liczba"

Za Chinami i Turcją plasuje się Arabia Saudyjska i Egipt, gdzie więzionych jest po 26 dziennikarzy, przy czym w tym pierwszym kraju aż 18 osadzonych nie zna zarzutów. CPJ wyraża zaniepokojenie przypadkami "bicia więźniów i poparzeń wśród osadzonych, a także nieodpowiedniego jedzenia dla więźniów politycznych, w tym czterech dziennikarzy" w Arabii Saudyjskiej.

CPJ podkreśla, że co najmniej 250 więzionych dziennikarzy na świecie to wciąż zbyt wysoka liczba, nawet jeśli jest mniejsza niż w 2018 (255) czy w 2016 roku (273).

Dziennikarze w więzieniach na świecie
PAP/ Adam Ziemienowicz

Autor: pp/adso / Źródło: PAP