Raport: arsenały jądrowe mocarstw mniejsze, ale nowocześniejsze

Według raportu Rosjanie likwidują arsenał jądrowy w największym tempieWikipedia- cc-by-3.0 | Vitaly V. Kuzmin

Na świecie jest mniej broni jądrowej, ale staje się ona nowocześniejsza. Rośnie liczba konfliktów zbrojnych oraz misji pokojowych - wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

Dziewięć mocarstw atomowych wciąż likwiduje arsenały jądrowe. W 2014 roku najwięcej takich głowic unieszkodliwiła Rosja, zmniejszając ich liczbę z 8 tys. do 7,5 tys. Według SIPRI Rosjanie jednak pozbywają się broni jądrowej w znacznie mniejszym tempie niż jeszcze 10 lat temu.

W ub.r. Stany Zjednoczone zmniejszyły arsenał głowic jądrowych z 7,3 tys. do 7,26 tys. Jednocześnie, jak podkreślają autorzy raportu, zarówno Rosja, jak i USA przeprowadzają rozległy i długoterminowy program modernizacji swoich głowic i ich systemów rakietowych.

Więcej konfliktów i wojen

Indie i Pakistan rozwijają produkcję broni jądrowej. - Program modernizacji broni jądrowej oznacza, że państwa te są niechętne do rezygnacji z arsenałów jądrowych w najbliższej przyszłości - zauważa analityk SIPRI Shannon Kile.

Korea Północna wydaje się mieć bardziej zaawansowany program nuklearny niż początkowo przypuszczano, ale SIPRI zauważa, że poziom technologiczny tego kraju jest trudny do oszacowania.

Innym światowym trendem jest rosnąca liczba konfliktów zbrojnych oraz wojen. Według wstępnych danych 2014 rok był pod tym względem najbardziej brutalny od 2000 roku. Wielu konfliktów, które wybuchły w ub.r., trudno było przewidzieć. Niewiele też wskazywało wcześniej na to, że dojdzie do aneksji Krymu przez Rosję czy do sukcesów Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku.

SIPRI stwierdza w raporcie, że liczba misji pokojowych rośnie, ale jednocześnie maleje liczba osób w nich uczestniczących.

Autor: pk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia- cc-by-3.0 | Vitaly V. Kuzmin