Świat

Raport armii USA o Iraku już we wrześniu

Świat

TVN24Wycofywanie wojsk zachęci iracki rząd do stabilizowania sytuacji w kraju

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem z Iraku trzeba wycofać 5 tys. amerykańskich żołnierzy - radzi prezydentowi USA wpływowy republikański senator z Wirginii John Warner. Jego zdaniem to zachęci iracki rząd do stabilizowania sytuacji w kraju.

W połowie września światło dzienne ujrzy raport dowództwa armii amerykańskiej o sytuacji w Iraku. Właśnie po tej publikacji - jak sugeruje Warner - prezydent George Bush powinien ogłosić pierwszy krok w kierunku wycofania sił USA.

Według Warnera, członka senackiej Komisji Sił Zbrojnych, należałoby wycofać przed świętami Bożego Narodzenia około 5 tys. żołnierzy. Byłby to wyraźny sygnał, że amerykańskie wojska nie będą zaangażowane w Iraku bezterminowo.

Senator przyznaje, że nie popiera pomysłów natychmiastowego zakończenia misji. Nie jest też zwolennikiem ustalenia wiążącego harmonogramu zakończenia irackiej misji. Proponuje, żeby wojska wycofywać stopniowo, co byłoby juz sygnałem dla Irakijczyków, że amerykańscy żołnierze nie zamierzają zostać u nich bezterminowo.

Rzecznik Białego Domu Gordon Johndroe nie ujawnił na razie, czy prezydent Bush weźmie pod uwagę apel Warnera.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24