Raport armii USA: 73 tys. żołnierzy z zaburzeniami psychicznymi

US ArmyŻołnierze po wojnie często nie potrafią wrócić do normalnego życia

Ponad 73 tys. żołnierzy armii USA, którzy służyli w Afganistanie i Iraku cierpi na różnego rodzaju schorzenia psychiczne, większość na zespół stresu pourazowego. Ten dotknął też ćwierć miliona personelu misji wojskowych w tych krajach. Ponad 1500 żołnierzy straciło też rękę lub nogę w wojnie z terroryzmem - ujawnia "The Huffington Post" powołując się na informacje z raportu Pentagonu.

"The Huffington Post" dotarł do najnowszego raportu medycznego US Army powstałego w Pentagonie. Wyniki "opieczętowane" w aktach datą 25 października tego roku pokazują zatrważające statystyki dotyczące urazów, kontuzji i innych problemów zdrowotnych amerykańskich żołnierzy.

Wojna z terroryzmem pochłonęła już po amerykańskiej stronie ponad 5200 ofiar. Kolejne 50 tys. żołnierzy został rannych w różnym stopniu. Opublikowany raport stwierdza dewastujący wpływ, jaki na życie rodzinne po powrocie do kraju mają rany odniesione na polu walki i stres związany z przebywaniem na froncie. Problemy w życiu rodzinnym, ze znalezieniem innej pracy oraz edukacją mają setki tysięcy osób, które wróciły z Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu.

Setki tysięcy z urazami

Ponad 1500 amerykańskich żołnierzy straciło na froncie w Afganistanie lub Iraku rękę lub nogę, a tysiące innych palce u rąk i nóg, przez co teraz mają problemy z funkcjonowaniem. 83 proc. wszystkich "poważnych amputacji" to "odejmowanie nogi lub nóg" - wynika z raportu Pentagonu.

W ciągu 11 lat (wojna z terroryzmem rozpoczęła się po atakach na WTC 11 września 2001 r. - red.) ponad 16 tys. żołnierzy zostało zabranych z pola walki z ranami uniemożliwiającymi powrót na wojnę.

U 73674 żołnierzy stwierdzono zespół stresu pourazowego, a schorzenia psychiczne różnego stopnia stwierdzono też u ponad 250 tys. osób z personelu pracującego w bazach wojskowych na zapleczach misji w Afganistanie i Iraku.

Ponad 30 tys. z grupy 73674 żołnierzy ma również problemy natury fizycznej po tym, jak doznało uderzeń, zostało postrzelonych w głowę, przyjęło na nią ciosy lub zostało w nią uderzonych przykładowo odłamkami pocisków w trakcie walk.

Ekonomiści z uniwersytetu Harvarda wyliczyli, że całkowity koszt dożywotniej opieki nad żołnierzami i personelem armii USA (szpitale, terapia, lekarstwa), którzy wrócili z Afganistanu i Iraku z urazami - wyniesie nawet 900 mld dolarów.

Amerykanie decyzję administracji prezydenta Baracka Obamy wycofali się z Iraku w grudniu 2011 r. W Afganistanie wciąż jednak przebywa 66 tys. żołnierzy i personelu baz amerykańskich. Oddziały mają opuścić ten kraj do końca 2014 r., ale afgańscy oficjele chcą, by Amerykanie utrzymywali tam jakiś kontyngent w kolejnych latach.

Autor: adso//bgr / Źródło: Huffington Post

Źródło zdjęcia głównego: US Army

Raporty:
Pozostałe wiadomości