Egipskie szpitale przyjmują rannych Palestyńczyków ze Strefy Gazy

Świat


Do egipskich szpitali w piątek i sobotę dotarły karetki z Palestyńczykami rannymi w Strefie Gazy wskutek izraelskiego ostrzału w czasie demonstracji organizowanych w ostatnim tygodniu przez Hamas przy granicy Izraela - poinformowała palestyńska ambasada w Kairze.

Ranni Palestyńczycy są przywożeni do egipskich szpitali przez przejście graniczne w Rafah, gdzie oczekuje na nich ekipa medyczna, którą kieruje na miejscu egipski wiceminister zdrowia Arabi Mohamed.

Egipska pomoc medyczna

Pierwszym szpitalem, do którego trafiają Palestyńczycy, gdy ich obrażenia wymagają szybkiej interwencji lekarskiej, jest szpital w Al-Arisz, niedaleko granicy Strefy Gazy. Stamtąd niektórzy są kierowani do innych placówek medycznych na terenie Egiptu.

Ogłoszona w sobotę nota palestyńskiej ambasady w Kairze podkreśla, że "Egipt nieustannie wysyła" do palestyńskich szpitali kolumny z zaopatrzeniem medycznym.

Oficjalna egipska agencja MENA poinformowała o wysłaniu do Strefy Gazy z inicjatywy prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego "wielkiego konwoju z pomocą medyczną i żywnościową oraz kolumny karetek pogotowia do przewożenia rannych".

Tylko w ostatnim tygodniu zginęło w Strefie Gazy - głównie wskutek ostrzału prowadzonego z terytorium Izraela - około 60 osób biorących udział w demonstracjach organizowanych wzdłuż granicy Izraela, a ponad 2,8 tysiąca Palestyńczyków zostało rannych.

Autor: kk/tr / Źródło: PAP

Raporty: