TVN24 | Świat

Oksford i Cambridge zdetronizowane w rankingu brytyjskich uczelni

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Uniwersytet w St Andrews w Szkocji wyprzedził w rankingu dwie najlepsze uczelnie Wielkiej Brytanii: Oksford i Cambridge. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by inna uczelnia wygrała sporządzany od 30 lat ranking, ani jakikolwiek inny brytyjski ranking uniwersytetów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Uniwersytet w St Andrews, znajdujący się w szkockim hrabstwie Fife, stale jest w czołówkach rankingów brytyjskich uniwersytetów i w ostatnich latach zmniejszał stratę punktową do Oksfordu i Cambridge, ale w czasie pandemii COVID-19, gdy wszystkie uczelnie musiały na dłuższy czas przestawić się na nauczanie zdalne, zanotował - w odróżnieniu od konkurencji - tylko nieznaczny spadek w kategorii satysfakcji studentów z nauczania. To pozwoliło mu wysunąć się na pierwsze miejsce.

Gmach Uniwersytetu St Andrews Jiri Vondrous / Shutterstock

132 uniwersytety na liście rankingu

- Osiągnięcie Uniwersytetu w St Andrews, jakim jest pierwsze miejsce w naszym rankingu, nie powinno być niedoceniane. To nie jest przypadek - skomentował wyniki rankingu Alastair McCall, redaktor "The Times and The Sunday Times Good University Guide".

W rankingu "The Times and The Sunday Times Good University Guide" oprócz satysfakcji studentów brane są pod uwagę takie czynniki jak jakość nauczania, jakość badań naukowych, odsetek studentów kończących naukę, perspektywy zawodowe absolwentów, wysokość czesnego.

W tegorocznej edycji sklasyfikowano 132 uniwersytety. Kolejne miejsca zajęły: Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet w Cambridge, Imperial College London, London School of Economics, Durham University, University College London i University of Warwick.

Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jiri Vondrous / Shutterstock