TVN24 | Świat

Złote życie Ramzana Kadyrowa i jego rodziny. Każda z trzech żon ma okazałą rezydencję

TVN24 | Świat

Autor:
wac//az
Źródło:
Segodnya, The Moscow Times, The European Times
Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą. Policja: Nie są prowadzone żadne postępowania dyscyplinarne w tym zakresie
Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą. Policja: Nie są prowadzone żadne postępowania dyscyplinarne w tym zakresie TVN24
wideo 2/5
TVN24Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą. Policja: Nie są prowadzone żadne postępowania dyscyplinarne w tym zakresie

Willa w Dubaju, podróże samolotem wartym 80 milionów dolarów i pałac wielkości dwóch boisk piłkarskich - Ramzan Kadyrow i jego rodzina pławią się w luksusach. Według dziennika "The Moscow Times" przywódca Czeczenii zdobył majątek na kradzieży milionowych dotacji z Rosji.

Choć Kadyrow jest aktywny w mediach społecznościowych, jednak nie zamieszcza tam informacji dotyczących swojego życia prywatnego. Ale media donoszą o legendarnym majątku rodziny czeczeńskiego przywódcy. Portal "Segodnya" wylicza, że w jego skład wchodzi m.in. willa na wyspie Palma Dżamira w Dubaju. "Dziennikarze otrzymali zdjęcie willi Kadyrowa na słynnej palmie. Mieszkania o połowę mniejsze można tam kupić za 7 milionów dolarów, drobiazgi w porównaniu ze stanem konta przywódcy najbardziej subsydiowanego regionu Federacji Rosyjskiej". "Ukraińska Prawda" donosiła z kolei, że rodzina Kadyrowów podróżuje do Dubaju samolotem wartym 80 milionów dolarów.

Ramzan KadyrowRamzan Kadyrow w 2020 rokukremlin.ru

Trzy żony i ich posiadłości

Oficjalnie Kadyrow posiada tylko dwie działki o powierzchni ponad 32 tysięcy metrów kwadratowych i dom o powierzchni 2344 metrów kwadratowych - informuje "Segodnya". Ale wylicza też majątek jego żon. Medni Kadyrowa, pierwsza żona polityka i matka jego 12 dzieci, ma 209-metrowy apartament w Czeczenii i kilka mieszkań w Moskwie.

Druga żona, Fatima Kazujewa, którą poślubił po otrzymaniu zgody od Medni, "ma pałac o powierzchni dwóch boisk piłkarskich. Pałac Kazujewej w Groznym znajduje się dokładnie naprzeciwko pałacu samego Kadyrowa. Ponadto trzydziestolatka, uczestniczka czeczeńskich konkursów piękności, ma w Moskwie co najmniej trzy mieszkania o wartości pół miliarda rubli, czyli ponad siedem milionów dolarów" - czytamy na portalu.

Kadyrowowi przypisuje się również trzecią żonę, piosenkarkę Aminat Achmadową, "która również ma pałac i dzieci wspólnie z przywódcą Czeczenii". Jak twierdzi portal, artystka "śpiewa piosenki o jego pierwszej żonie".

Wychowanie "w surowości"

W rodzinie Ramzana Kadyrowa i jego żony Medni Musaevny urodziło się 10 dzieci: synowie Achmat, Zelimkhan, Adam, Abdullah i córki Aishat, Khadizhat, Khutmat, Tabarik, Ashura, Eishat. Dwóch kolejnych chłopców, bracia Daskaev, zostało adoptowanych przez przywódcę Czeczenii w 2007 roku.

Oficjalnie - jak informuje m.in. portal acrylist.ru - "Kadyrow wychowuje wszystkich spadkobierców w surowości: udane studia, edukacja religijna, tańce narodowe i kultura. I bez mediów społecznościowych. W przyszłości Ramzan Achmatowicz postrzega swoje córki jako dobre gospodynie domowe, a synów jako prawdziwych mężczyzn, którzy wybiorą własną ścieżkę". Rzeczywistość wygląda jednak inaczej.

Córka Kadyrowa: sklep z bielizną erotyczną, potem ministerstwo kultury

Najstarsza córka Kadyrowa, 24-letnia obecnie Aishat, uchodzi za jego ulubienicę. Jak podaje "The European Times", kobieta już w wieku 17 lat kierowała założonym przez jej matkę domem mody Firdaws. BBC pisało z kolei w 2017 roku, że córka Kadyrowa otworzyła w Czeczenii sklep z bielizną erotyczną i akcesoriami intymnymi „Lady A”. Seks jest w Czeczenii tematem tabu, więc sklep był reklamowany dla ograniczonego kręgu osób, ale informacje o nim wyciekły do mediów. Pojawienie się sklepu wywołało mieszane reakcje wśród mieszkańców Czeczenii. "Uczy się nas, jaka powinna być Czeczenka, co powinna robić, uczą nas życia, uczą nas, że powinnyśmy być posłuszne. Skoro Czeczenki powinny być też aktywne seksualnie, rodzą się pytania ”, mówiła jedna z mieszkanek Czeczenii w rozmowie z BBC.

Kiedy Aishat skończyła 21 lat, jej ojciec uznał, że sama moda jej nie wystarczy, więc powołał swoją córkę na stanowisko pierwszego wiceministra kultury Czeczenii”. W październiku 2021 roku kobieta awansowała na stanowisko ministra kultury. „Jestem pewien, że na odpowiedzialnym stanowisku Ministra Kultury Czeczeńskiej Republiki Aishat osiągnie jeszcze bardziej znaczące wyniki w swojej działalności i skutecznie poradzi sobie z postawionymi zadaniami” - pisał przewodniczący parlamentu Magomed Daudov, nazywając przy okazji córkę Kadyrowa swoją siostrzenicą.

"Mimo pochwał ojca, w 2022 roku konta marki Firdaws zostały zablokowane z powodu niepłacenia podatków" - poinformował "The European Times" - Dokładna kwota długu Aishat nie została podana, ale wszczęto postępowanie egzekucyjne za 1,6 tys. rubli. Pod koniec stycznia firma rzekomo spłaciła swoje długi, ale poinformowała, że ​​z przyczyn technicznych na jakiś czas zamyka sklepy".

Tymczasem dziedziczka Kadyrowa wyszła za mąż za syna przyjaciela Kadyrowa. "Przed ślubem młodzi ludzie znali się dwa tygodnie, a teraz mieszkają we własnym domu, pięć minut od rodziców", informuje portal acrylist.ru.

Kadyrow: Allah daje. Nie wiem, skąd biorą się pieniądze

Putin i KadyrowWładimir Putin i Ramzan Kadyrow w 2016 rokukremlin.ru

Skąd przywódca najbiedniejszego regionu Federacji Rosyjskiej czerpie takie bogactwo? Zdaniem rosyjskiego opozycjonisty, Ilji Jaszyna, Kadyrow zbił fortunę na kradzieży dotacji, jakie Kreml przeznacza dla Czeczenii. Dziennik "The Moscow Times" informował, że Moskwa przekazuje autonomicznej republice 300 miliardów rubli (3,8 miliarda dolarów) rocznie. "Allah daje. Nie wiem, skąd biorą się pieniądze" - miał powiedzieć sam Kadyrow, kiedy w 2011 roku został zapytany o źródło dochodów.

Zdaniem cytowanego przez "Segodnyę" politologa Ramisa Junusa, Kadyrow jest uzależniony od Putina i zostanie wyeliminowany, kiedy tylko władza prezydenta Rosji osłabnie: "Jutro Kadyrow zostanie załatwiony przez samych Czeczenów. Nagromadziło się wiele pytań do niego, nie tylko od nich, ale także od mieszkańców sąsiednich regionów" - powiedział.

Autor:wac//az

Źródło: Segodnya, The Moscow Times, The European Times

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości