Rakiety, samoloty, czołgi. Rosyjski skok na irańskie petrodolary

Rosyjskie myśliwce Su-30
Rosyjskie myśliwce Su-30
Irkut
IrkutIrańczycy mają być zainteresowani Su-30

- Jeszcze w tym roku zostanie podpisany kontrakt na dostawę myśliwców Su-30 do Iranu - twierdzi agencja RIA Nowosti, powołując się na anonimowe źródło w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym. Według doniesień Irańczycy mają być też zainteresowani czołgami T-90, a pierwsze systemy przeciwlotnicze S-300 dotrą do nich już w tym tygodniu.

O rychłej dostawie rakiet informuje również nieoficjalnie agencja RIA Nowosti. Systemy mają być szykowane do drogi i pierwsze dotrą do Iranu w czwartek. Prawdopodobnie na pokładzie ciężkich samolotów transportowych.

Jest potencjał do współpracy

Dostarczenie systemów przeciwlotniczych S-300 będzie finałem wieloletniej epopei. Pierwotny kontrakt podpisano w 2007 roku, ale jego wykonanie było odwlekane i ostatecznie zamrożone przez Rosję ze względu na obłożenie Iranu sankcjami międzynarodowymi. Dopiero po podpisaniu porozumienia ws. irańskiego programu jądrowego w 2015 roku rozpoczęto realizację kontraktu. Wypełnienie kontraktu na rakiety przeciwlotnicze w zamierzeniu Rosjan powinno być początkiem owocnej współpracy z Irańczykami. Po częściowym zniesieniu sankcji mogą oni swobodnie eksportować ropę i dysponują pieniędzmi i zarazem wojskiem z przestarzałym uzbrojeniem, które wymaga modernizacji. Potencjalna irańsko-rosyjska współpraca zbrojeniowa wydaje się więc korzystna dla obu stron. Jej prawdopodobieństwo zwiększa kooperacja obu państw w Syrii, gdzie wspólnie wspierają reżim Asada.

Rakiety, samoloty, czołgi i "szereg propozycji"

Korzystając z dobrej atmosfery, negocjacje na linii Teheran-Moskwa mają dotyczyć między innymi sprzedaży nowych myśliwców Su-30. Informator RIA Nowosti twierdzi, że stosowna umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym roku, ale do tego rodzaju informacji należy podchodzić ostrożnie. Rosjanie często sugerują o rychłym zdobyciu intratnych kontraktów zbrojeniowych, ale potem negocjacje często przeciągają się. Pojawiły się również nieoficjalne informacje, jakoby Irańczycy byli również zainteresowani czołgami T-90. Mówił o tym między innymi dowódca irańskich wojsk lądowych gen. Heydari Kiyumars. Według niego rozważany jest zakup licencji na produkcję rosyjskich maszyn. Wcześniej donoszono, że podczas wizyty irańskiego ministra obrony Hosseina Dehghana w Moskwie dyskutowano "szereg propozycji", mających na celu rozwinięcie współpracy zbrojeniowej Rosji i Iranu. Nie podano jednak szczegółów.

Autor: mk/ja / Źródło: Reuters, RIA Nowosti, Sputnik News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Vitaly Kuzmin

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości