Rakiety chybiły, konsternacja prezydenta

Aktualizacja:

Tajwańska armia przeprowadziła we wtorek otwarte dla mediów ćwiczenia, podczas których wystrzeliła 19 pocisków ziemia powietrze i powietrze-powietrze. Mniej więcej co czwarty z nich chybił celu, wywołując konsternację obecnego na pokazie prezydenta Ma Ying-jeou.

Ćwiczenia w Pintone County odbyły się tydzień po udanym locie testowym chińskiego samolotu stealth J-20. Dyskusyjna celność tajwańskich rakiet budzi z kolei pytania na temat gotowości tego państwa do obrony przed Chinami - pisze agencja AP.

- Nie jestem usatysfakcjonowany rezultatami. Mam nadzieję, że wojsko znajdzie przyczyny (niepowodzenia) i poprawi wyszkolenie - powiedział po pokazie prezydent Ma Ying-jeou.

Ma dodał, że jego kraj nie miał na celu prowokowania kogokolwiek, ale będzie wciąż wzmacniał swoje wojsko, by być gotowym do obrony.

Wtorkowe ćwiczenia rakietowe były pierwszymi całkowicie otwartymi dla mediów od prawie dekady. Testowano na nich rakiety RIM-7M Sparrow, Sky Bow IIs, MIM-23 Hawks i FIM-92 Stingers.

Chiny i Tajwan

W latach 40. XX wieku Tajwan wraz z kilkoma innymi wyspami był częścią Republiki Chińskiej. Gdy w 1949 roku Republika przegrała wojnę domową z komunistami, jej rząd schronił się właśnie na Tajwanie. W 1971 roku Republika Chińska straciła miejsce w ONZ, a na jej miejsce przyjęto Chińską Republikę Ludową. Komunistyczne Chiny mienią się spadkobiercą Republiki Chińskiej i z tego tytułu roszczą sobie prawo do Tajwanu.

Tajwan, nazywający się oficjalnie Republiką Chińską, utrzymuje oficjalne stosunki dyplomatyczne z 24 krajami, ale de facto podtrzymuje je niemal ze wszystkimi państwami świata. 30 września 2007 roku rządząca krajem prezydencka partia DPP uchwaliła rezolucję stwierdzającą odrębność od Chin i wezwała do uchwalenia nowej konstytucji, jak to nazwano: typowej dla "normalnego kraju".

Źródło: APTN