Rakiety balistyczne, instalacje nuklearne, 20-procentowy uran. Z tego Iran nie zrezygnuje

Image (c) 2012 DigitalGlobe, Inc.Kompleks w Parczinie na zdjęciu satelitarnym. Iran z niego nie zrezygnuje?

Prezydent Iranu Hasan Rowhani poinformował, że jego kraj jest gotowy podjąć dalsze negocjacje z sześcioma światowymi mocarstwami, by zawrzeć końcową umowę w sprawie swojego programu nuklearnego.

- Iran gotów jest podjąć rozmowy z 5+1, by osiągnąć pełne i finalne porozumienie (...). Traktujemy tę kwestię z pełną powagą i tak traktowaliśmy ją od początku - powiedział Rowhani podczas spotkania z zagranicznymi dyplomatami rezydującymi w Teheranie.

Kolejna runda rozmów między grupą 5+1 (Chiny, USA, Rosja, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) a Iranem ma się rozpocząć 18 lutego w Wiedniu.

Warunki brzegowe

AFP pisze, że władze w Teheranie postanowiły jednak określić pewne warunki brzegowe, których mają zamiar przestrzegać podczas negocjacji: Iran nie zrezygnuje z programu budowy rakiet balistycznych, instalacji nuklearnych oraz wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. Iran nie zaakceptuje propozycji zamknięcia "żadnej ze swych instalacji nuklearnych" - podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych i jeden z irańskich negocjatorów Madżid Tacht-Rawanszi, odnosząc się do sugestii USA, dotyczących zamknięcia budowanego właśnie reaktora w Araku i podziemnych zakładów wzbogacania uranu w Fordo.

Szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi wykluczył też, by Teheran całkowicie zrezygnował ze wzbogacania uranu do poziomu 20 procent, "ponieważ ma do tego prawo".

Powołując się na anonimowych przedstawicieli władz Iranu AFP prognozuje, że kolejne spotkanie w Wiedniu "będzie trudne". Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif powiedział, że ma nadzieję, iż podczas wspomnianych rozmów uda się przynajmniej ustalić ramy czasowe kolejnych negocjacji.

Uda się powtórzyć duch Genewy?

Iran i grupa 5+1 zawarły w listopadzie 2013 roku wstępne porozumienie w Genewie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji. Porozumienie weszło w życie 20 stycznia br. i ma obowiązywać przez pół roku.

Porozumienie to jest zarazem uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu Teheran zaprzecza. Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy Iran m.in. wstrzymał już tymczasowo wzbogacanie uranu do 20 proc. W odpowiedzi USA i Unia Europejska zniosły niektóre sankcje wobec tego kraju. W niedzielę, po dwóch dniach negocjacji w Teheranie, Iran i przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej porozumieli się w sprawie współpracy w kolejnych siedmiu punktach irańskiego programu nuklearnego. Żadna ze stron nie sprecyzowała, o jakie kwestie chodzi.

Autor: mtom/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Image (c) 2012 DigitalGlobe, Inc.

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości