Świat

Rakietowe wahanie Rosji

Świat


Rosja przyrzeka: przemyślimy planowaną Iranowi sprzedaż systemów rakietowych S-300. O obietnicach Moskwy poinformował prezydent Izraela Szimon Peres, który we wtorek rozmawiał z Dmitrijem Miedwiediewem.

Szimon Peres spotkał się z rosyjskim przywódcą we wtorek w Soczi podczas swojej krótkiej roboczej wizyty w Moskwie.

- Dostawy S-300 do Iranu wpłynęłyby na układ sił w regionie - powiedział Szymon Peres na konferencji wideo z Soczi. Izraelski prezydent dodał: - Wyjaśniłem prezydentowi Miedwiediewowi, że sprzedaż rakiet Teheranowi zakłóci równowagę w regionie.

Bardzo skuteczny

Rosyjski system rakietowy obrony przeciwlotniczej S-300 to jeden z najbardziej skutecznych środków obrony różnego rodzaju obiektów, baz wojskowych i punktów dowodzenia przed wszystkimi rodzajami rakiet, w tym balistycznych - pisze agencja ITAR-TASS.

Wyjaśniłem prezydentowi Miedwiediewowi, że sprzedaż rakiet Teheranowi zakłóci równowagę w regionie. Szimon Peres

Kontrakt jest, rakiet nie ma

Rosja podpisała kontrakt na dostawę S-300 do Iranu, lecz jak do tej pory ich nie dostarczyła.

W marcu przedstawiciele władz rosyjskich potwierdzili, że kontrakt zawarto dwa lata temu. W kwietniu wysoki przedstawiciel rosyjskiego resortu obrony poinformował, że dostaw jeszcze nie było.

Stany Zjednoczone i Izrael obawiają się, że Iran może użyć rosyjskich systemów do obrony swych obiektów nuklearnych. Dlatego też starają się przekonać Moskwę, by odstąpiła od sprzedaży Teheranowi tej broni.

kj//mat/k

Źródło: Polskie Radio, PAP

Raporty: