TVN24 | Świat

Spięcie w Radzie Bezpieczeństwa. "Inni członkowie zbłądzili i teraz znajdują się w towarzystwie terrorystów"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych opowiedziała się przeciw przywróceniu nałożonych wcześniej sankcji na Iran. Wzywały do tego Stany Zjednoczone.

Stały przedstawiciel Indonezji, sprawującej w sierpniu przewodnictwo w Radzie, Dian Triansyah Djani uzasadniał, że chociaż Stany Zjednoczone nalegają na przywrócenie nałożonych wcześniej sankcji na Iran "nie jest w stanie podjąć dalszych działań" w tej sprawie, ponieważ nie ma co do tego konsensusu.

Sankcje przeciwko Iranowi pojawiły się na agendzie Rady Bezpieczeństwa już w miniony piątek, gdy 13 z 15 jej członków nie zgodziło się poprzeć wezwania Waszyngtonu. Podkreślali, że Ameryka wycofała się przed dwoma laty z uzgodnionego przez mocarstwa światowe z Teheranem porozumienia nuklearnego z roku 2015, na mocy którego uchylono część sankcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Druga próba

We wtorek sprawa Iranu powróciła na żądanie Rosji i Chin podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa poświęconego Bliskiemu Wschodowi. Reakcję Rady napiętnowała stała przedstawicielka USA przy ONZ Kelly Craft. - Administracja Donalda Trumpa nie boi się stanąć w obliczu tego problemu w ograniczonym gronie. Żałuję tylko, że inni członkowie tej Rady zbłądzili i teraz znajdują się w towarzystwie terrorystów – mówiła amerykańska ambasador.

Administracja Donalda Trumpa nie boi się stanąć w obliczu tego problemu w ograniczonym gronie. Żałuję tylko, że inni członkowie tej Rady zbłądzili i teraz znajdują się w towarzystwie terrorystów

Według Waszyngtonu Iran nie wywiązał się z zobowiązań zawartych w porozumieniu. Tym właśnie USA motywują potrzebę przywrócenia sankcji. - Wyjaśnijcie Izraelczykom i Palestyńczykom, Jemeńczykom, Libańczykom, Irakijczykom, Syryjczykom i wszystkim obywatelom Bliskiego Wschodu, dlaczego dobrym pomysłem jest zezwolenie największemu państwowemu sponsorowi terroryzmu na świecie na dostęp do nowoczesnych systemów broni – dodała Craft.

Stany Zjednoczone uruchamiają proces ponownego uruchamiania sankcji

Agencja Reutera przypomina, że sekretarz stanu Mike Pompeo przyznał, że wszczął w czwartek 30-dniowy proces ponownego uruchamiania wszystkich międzynarodowych sankcji na Iran. Złożył skargę w Radzie, w której oskarża Teheran o złamanie umowy nuklearnej z 2015 roku. Większość Rady Bezpieczeństwa - w tym jej stali członkowie z prawem weta - uważają, że Stany Zjednoczone nie mają prawa do nakładania sankcji, ponieważ wycofały się z umowy w 2018 roku.

Jak mówił ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia, ma on nadzieję, że USA zrezygnują z sankcji wobec Iranu, "bo jest to nie tylko nielegalne, ale po prostu nie doprowadzi do osiągnięcia rezultatu pożądanego przez Stany Zjednoczone". Rzecznik prasowy stałego przedstawicielstwa USA przy ONZ oświadczył jednak, że "rozpoczęcie przywracania sankcji ma mocne podstawy prawne", a "fakt, że niektórzy członkowie Rady wyrazili sprzeciw, nie ma żadnego skutku prawnego".

Amerykanie powołują się na, znane także z baseballu, określenie "snapback" (nagłe odbicie lub ożywienie). Argumentują, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa z 2015 roku o umowie nuklearnej, wciąż określa USA jako jej uczestnika. Sankcje Organizacji Narodów Zjednoczonych, które Waszyngton usiłuje ponownie nałożyć na Iran, obejmują m.in. embargo na broń, zakaz działań związanych z rozwojem programu atomowego i kary na różne jednostki i instytucje.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UNGA/Wikimedia CC BY 2.0

Tagi:
Raporty: