TVN24 | Świat

Rada Bezpieczeństwa ONZ na nieformalnym spotkaniu omówiła sytuację na Białorusi

TVN24 | Świat

Autor:
momo
Źródło:
PAP
Marcin Przydacz o sytuacji dzieci z Michałowa
Marcin Przydacz o sytuacji dzieci z MichałowaTVN24
wideo 2/3
TVN24Marcin Przydacz o sytuacji dzieci z Michałowa

W piątek odbyło się nieformalne spotkanie Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. W spotkaniu uczestniczył wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz. Jak przekazał resort głównymi tematami dyskusji były pogarszająca się sytuacja praw człowieka na Białorusi, zagrożenia hybrydowe i towarzyszące im działania dezinformacyjne Mińska, a także sprowokowany przez Białoruś kryzys migracyjny.

O spotkaniu poinformowały służby prasowe polskiego MSZ. Jak napisano w komunikacie resortu spraw zagranicznych, tematami nieformalnego spotkania Rady Bezpievczeństwa ONZ były: pogarszająca się sytuacja praw człowieka, zagrożenia hybrydowe, towarzyszące im działania dezinformacyjne, a także sprowokowany przez Białoruś kryzys migracyjny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wydarzeniu, zorganizowanemu w formie wideokonferencji przez Estonię przy wsparciu 31 państw, w tym Polski, przewodniczyła estońska minister spraw zagranicznych Eva-Maria Liimets.

Przydacz o sytuacji na Białorusi

Wiceszef polskiej dyplomacji - jak czytamy w komunikacie MSZ - zwrócił uwagę na cyniczne i brutalne metody, do których ucieka się reżim Łukaszenki, wykorzystując obywateli państw trzecich do kreowania napięcia i presji migracyjnej na wschodnią granicę Unii Europejskiej oraz realizacji własnych celów politycznych.

Zwrócił również uwagę na falę represji wymierzonych w białoruskich działaczy opozycyjnych, obrońców praw człowieka i dziennikarzy. Wezwał władze białoruskie do uwolnienia Marii Kalesnikowej, Maksyma Znaka, Andżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta, Ramana Pratasiewicza oraz wszystkich około 700 więźniów politycznych. Podkreślił, że Polska zawsze będzie stać po stronie narodu białoruskiego.

Wiceszef polskiego MSZ wskazał też na potrzebę zainteresowania wspólnoty międzynarodowej sytuacją na Białorusi. Wyraził nadzieję, że ustanowiony w tym roku nowy międzynarodowy mechanizm w ramach Biura Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka pozwoli rzetelnie zbadać naruszenia praw człowieka przez władze białoruskie.

Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MFAestonia