Świat

Putin zdymisjonował ministra obrony po skandalu korupcyjnym

Świat

WikipediaAnatolij Sierdiukow stracił stanowisko

Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek odwołał Anatolija Sierdiukowa ze stanowiska ministra obrony. Nowym szefem resortu obrony został Siergiej Szojgu. Zmiana na stanowisku ma związek ze śledztwem ws. korupcji i malwersacji finansowych w firmie podległej ministerstwu obrony.

Pogłoski o rychłej dymisji Sierdiukowa krążyły od kilkunastu dni, po tym, jak wszczęto śledztwo ws. nadużyć przy zaopatrywaniu armii przez holding Oboronserwis, podległy ministrowi.

Według biura prasowego prezydenta Rosji, decyzję o dymisji Sierdiukowa Putin podjął osobiście.

Telewizja pokazała spotkanie Władimia Putina z Szojgu, podczas którego omawiana była jego nowa funkcja. Putin chce, by Szojgu zajął się reformą i modernizacją armii.

- Biorąc pod uwagę sytuację wokół ministerstwa obrony i konieczność przeprowadzenia niezależnego śledztwa, postanowiłem odwołać ministra Sierdiukowa ze stanowiska - powiedział Putin.

Szojgu - zaufany Putina Rosyjscy śledczy weszli do ministerstwa obrony w ubiegłym miejsiącu i rozpoczęli postępowanie w sprawie korupcji. Podejrzewa się, że resort sprzedał prywatnym firmom aktywa, na czym stracił prawie 100 milionów dolarów. Sierdiukow w przeszłości był szefem policji podatkowej. Resort objął w 2007 roku, by nadzorować reformy, które miały zmniejszyć liczebność armii i powstrzymać wszechobecną korupcję. Nowy szef resortu Siergiej Szojgu to zaufany i długoletni współpracownik Putina. Ostatnio gubernator obwodu moskiewskiego, a wcześniej przez długie lata minister ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Autor: jk//gak/k / Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia