Putin zarządził. Chce zbudować most i podwodny tunel przez Cieśninę Kerczeńską

TVN24

NASA / tvn24Cieśnina Kerczeńska łączy Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił w środę ministerstwu transportu zbudowanie mostu drogowo-kolejowego przez Cieśninę Kerczeńską, który połączy Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim w Kraju Krasnodarskim w Rosji.

Szef resortu transportu Maksim Sokołow zapowiedział, że techniczno-ekonomiczne założenia budowy mostu będą opracowane do końca bieżącego roku.

Dodał, że będzie też rozpatrywany wariant budowy tunelu pod Cieśniną Kerczeńską. - W tym roku przeprowadzimy prace projektowe i badawcze w Cieśninie. Warunki geologiczne i hydrologiczne nie są tam łatwe. Do końca roku będzie przygotowanych kilka wariantów i do realizacji zostanie wybrany optymalny - podkreślił.

Porozumienie z Janukowyczem

Rosja i Ukraina zawarły porozumienie o budowie mostu przez Cieśninę Kerczeńską w grudniu 2013 roku podczas wizyty ówczesnego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza w Moskwie. Do wizyty tej doszło wkrótce po odstąpieniu przez poprzedni rząd Ukrainy od podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską.

Koszt budowy mostu szacuje się na 1,5-3 mld dolarów.

Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym po aneksji Krymu. Nagranie archiwalne: podpisanie umowy o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej Reuters Archive
wideo 2/35

Autor: kg/jk/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: