Świat

Putin w Paryżu o samochodach

Świat


Ledwo Nicolas Sarkozy wrócił z Warszawy, a już ma kolejne ważne spotkanie. Do Paryża przyleciał w czwartek Władimir Putin, nowy premier Rosji.

Program rozmów jest bogaty: rosyjsko-francuska współpraca w przemyśle kosmicznym, lotniczym i samochodowym, a także w sferze energetycznej. Putin będzie też rozmawiać o stosunkach Rosji z Unią Europejską, w tym o nowym porozumieniu o partnerstwie i współpracy (PCA), nad którym prace mają ruszyć podczas czerwcowego szczytu Rosja-UE w Chanty-Mansyjsku, na Syberii.

Kolacja z prezydentem, spotkanie z Rosjanami

Putin rozpocznie wizytę od rozmowy z premierem Francoisem Fillonem, a wieczorem zje kolację z prezydentem Sarkozym. W piątek Putin spotka się z przedstawicielami rosyjskiej diaspory we Francji i odwiedzi znanego francuskiego pisarza Maurice'a Druona, który w kwietniu obchodził 90. urodziny.

W podróży do Paryża rosyjskiemu premierowi towarzyszą m.in. szefowie koncernów Suchoj i AwtoWAZ, Michaił Pogosjan i Boris Alioszin. Nieprzypadkowo, bo właśnie wspólne projekty w przemyśle lotniczym i samochodowym mają się znaleźć w centrum uwagi rozmów Putina.

Wspólne samoloty i samochody

Francuskie firmy – m.in. Thales i Safran – są partnerami Suchoja w projekcie budowy regionalnego samolotu pasażerskiego Superjet-100. Ponadto Rosja promuje we Francji swój samolot-amfibię Be-200, dobrze sprawdzający się przy gaszeniu pożarów lasów.

Natomiast Renault przejął niedawno 25 proc. akcji największej w Rosji fabryki samochodów - AwtoWAZ w Togliatti. Z kolei Peugeot i Citroen w czerwcu rozpoczną budowę swoich zakładów koło Kaługi. Pierwsze samochody z jej taśm produkcyjnych zjadą w 2010 roku.

Złoże Sztokman i modernizacja energetyki

W sferze energetycznej głównym tematem paryskich rozmów Putina będzie udział francuskiego koncernu Total w zagospodarowywaniu gigantycznego złoża gazu Sztokman, na Morzu Barentsa. Z kolei Gaz de France (GDF) jest zainteresowany uczestnictwem w projektach Nord Stream (Gazociąg Północny) i South Stream (Gazociąg Południowy).

Rosja ze swej strony chciałaby współpracować z Francją przy modernizacji elektrowni atomowych w krajach trzecich, w tym w Chinach i państwach Unii Europejskiej. Stara się też o zwiększenie eksportu swojego paliwa jądrowego na rynek europejski.

Współpraca przy igrzyskach

Oczekuje się, że strona rosyjska zaproponuje firmom z Francji udział w projektach infrastrukturalnych w Soczi, nad Morzem Czarnym, gdzie w 2014 roku odbędą się zimowe igrzyska olimpijskie. Zabiega o to m.in. Elctricite de France (EDF). Paryż to pierwsza stolica Europy Zachodniej, którą Putin odwiedzi w charakterze premiera. Wcześniej – 23 maja – gościł jedynie w Mińsku, gdzie uczestniczył w naradzie szefów rządów krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państwa (WNP).

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości