Moskwa zadowolona z postawy Niemiec. Niedługo Putin w cztery oczy z Merkel i z Hollande'em

Pomoc humanitarna dotarła do żołnierzy w obwodzie ługańskim
Pomoc humanitarna dotarła do żołnierzy w obwodzie ługańskim
Armia SOS
Armia SOSMerkel i Hollande odwiedzili Putina w lutym. Na nagraniu pomoc humanitarna dla żołnierzy w obwodzie ługańskim

Prezydent Rosji Władimir Putin, który 2 października weźmie udział w obradach "normandzkiej czwórki", przeprowadzi też osobne spotkania z przywódcami Niemiec i Francji, Angelą Merkel i Francois Hollande'em - powiadomił doradca Putina Jurij Uszakow. Jak dodał, nie będzie osobnych dwustronnych rozmów Putina z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

- Oprócz rozmów w formacie normandzkim, które będą obejmować właściwe rozmowy i roboczy lunch przywódców, w programie prezydenta zaplanowano oddzielne spotkania z Merkel i Hollande'em - powiedział Uszakow. Dodał, że wstępnie strona rosyjska zakłada, iż te dwustronne rozmowy odbędą się przed obradami w gronie "normandzkiej czwórki". Jak wcześniej zapowiadano, 2 października w Paryżu odbędzie się spotkanie w tzw. formacie normandzkim (Francja, Niemcy, Rosja i Ukraina) na szczeblu przywódców. Tematem obrad będzie sytuacja na wschodzie Ukrainy i zabiegi w celu rozwiązania konfliktu. 24 sierpnia Hollande, Merkel i Poroszenko spotkali się w Berlinie i wówczas rozmowy przywódców - na życzenie strony ukraińskiej- odbyły się bez udziału prezydenta Rosji.

Moskwa zadowolona z postawy Niemiec

Uszakow mówił również w piątek, że Rosja z zadowoleniem przyjmuje ostatnie wypowiedzi kanclerz Niemiec na temat kryzysu syryjskiego. - Wydaje mi się, iż jest to ważny czynnik w obecnym kontekście Syrii, że Merkel w ostatnich dniach wypowiadała się na temat potrzeby przeprowadzenia negocjacji o Syrii z wieloma uczestnikami - oświadczył Uszakow. Dodając, że Merkel miała na myśli Iran, Arabię Saudyjską, Syrię i Rosję, prezydencki doradca zapewnił: - Jest to zbieżne z tym, o czym my myślimy. Merkel w czwartek powiedziała, że syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada należy włączyć w międzynarodowe wysiłki zmierzające do zakończenia wojny domowej w Syrii. Konflikt zbrojny w tym kraju trwa od wiosny 2011 r. i szacuje się, że dotychczas pociągnął za sobą śmierć ponad 200 tys. ludzi.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości