Świat

Putin w cerkwi

Świat

Aktualizacja:

W całej Rosji we wszystkich świątyniach prawosławnych odbywały się uroczyste liturgie bożonarodzeniowe. W moskiewskiej katedrze Chrystusa Zbawiciela liturgii nocnej przewodniczył patriarcha Aleksy II. W Wielkim Ustiugu modlił się prezydent Władimir Putin.

Wyznawcy prawosławia posługują się kalendarzem juliańskim, w przeciwieństwie do kalendarza gregoriańskiego, używanego przez Rzymskokatolików. Wczoraj Rosjanie obchodzili wigilię Bożego Narodzenia.

Rosjanie zgromadzili się wczoraj o północy w cerkwiach. Uroczystej liturgii w moskiewskiej katedrze Chrystusa Zbawiciela przewodniczył patriarcha Aleksy II. Obiekt sakralny, położony w sąsiedztwie Kremla, jest rekonstrukcją kościoła wysadzonego w latach 30-tych XX wieku, na polecenie Józefa Stalina. W liturgii uczestniczył wicepremier Federacji Rosyjskiej Dimitri Medvedev.

Święta u Putina

Prezydent Władimir Putin modlił się w małej świątyni w Wielkim Ustiugu, 650 km na północy wschód od Moskwy.

W posłaniu do prawosławnych i wszystkich obywateli Rosji Putin napisał, że Boże Narodzenie to święto, które od wieków niesie światło wiary, nadziei i miłości. Podkreślił rolę Kościoła prawosławnego w dbałości o zdrowie moralne społeczeństwa.

Osobne życzenia Putin skierował do zwierzchnika Cerkwi, patriarchy Moskwy i Wszechrusi Aleksego II, który w nocy z niedzieli na poniedziałek odprawił tradycyjną bożonarodzeniową mszę w moskiewskiej cerkwi Chrystusa Zbawiciela.

Uroczyste liturgie odbyły się również m.in. w Gruzji i Turcji, gdzie wierni zgromadzili się nad brzegami Bosforu.

Źródło: Reuters, TVN24