"Paszportowy etap okupacji Donbasu". Rosyjskie obywatelstwo łatwiej i szybciej


Prezydent Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców tzw. republik ludowych w ukraińskim Donbasie. To kolejny etap okupacji tego regionu – oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

"Decyzja Federacji Rosyjskiej o wydawaniu paszportów na okupowanych terytoriach ukraińskich jest kontynuacją agresji i ingerencją w sprawy wewnętrzne. Jest to nowy 'paszportowy' etap okupacji Donbasu” – napisał Klimkin na Twitterze.

"Apeluję do obywateli ukraińskich na terytoriach okupowanych przez Rosję, by nie przyjmowali rosyjskich paszportów. Rosja pozbawiła was teraźniejszości, a teraz sięga po waszą przyszłość” – dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

Stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Wołodymyr Jelczenko poinformował, że Kijów już zwrócił się w tej sprawie do Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Na polecenie (ustępującego po przegranych wyborach prezydenta Petra) Poroszenki zwróciłem się już do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ten zuchwały krok przeczy zaakceptowanym przez Radę Bezpieczeństwa mińskim porozumieniom (w sprawie Donbasu)" – poinformował Jelczenko na Twitterze.

Obywatelstwo w trybie uproszczonym

O możliwości podjęcia przez władze Rosji takiego kroku krótko po wyborach prezydenckich na Ukrainie pisał wcześniej rosyjski dziennik "Kommiersant". Jak głosi dokument opublikowany na stronie internetowej Kremla, "osoby stale mieszkające na terytoriach poszczególnych rejonów obwodu donieckiego i ługańskiego mają prawo zwrócić się z wnioskami o nadanie obywatelstwa Federacji Rosyjskiej w trybie uproszczonym". Wnioski te mieszkańcy Donbasu będą mogli składać do organów terytorialnych MSW Rosji, wykaz tych organów ma jeszcze zostać ogłoszony. Wśród dokumentów dołączonych do wniosku powinien znajdować się m.in. dowód tożsamości z adnotacją o zameldowaniu na terenie obwodu donieckiego lub ługańskiego. Dekret zawiera również polecenie dla rosyjskich resortów i służb (MSW, MSZ, Federalnej Służby Bezpieczeństwa) i dla szefów regionów, w których działać będą oddziały MSW przyjmujące wnioski o obywatelstwo, by podjęły stosowne kroki w celu realizacji dekretu. W dekrecie mowa jest o tym, że decyzję podjęto "w celu obrony praw i swobód człowieka i obywatela". Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że zaoferowanie mieszkańcom ukraińskiego Donbasu możliwości uzyskania obywatelstwa Rosji w trybie uproszczonym to "kwestia o charakterze czysto humanitarnym".

Jak dodał, "z punktu widzenia praw człowieka" nie można tolerować sytuacji, "w której ludzie, mieszkający na terytoriach republik donieckiej i ługańskiej są w ogóle pozbawieni jakichkolwiek praw obywatelskich". Wyraził opinię, że nie mają oni możliwości "realizowania swoich elementarnych praw". Komentując decyzję o uproszczeniu nadawania obywatelstwa, Putin oświadczył także, że Rosja nie chce "tworzyć problemów dla nowych władz ukraińskich".

Niemal cztery miliony ludzi

Doradca Putina Władisław Surkow, który uważany jest za architekta polityki Rosji wobec Ukrainy, określił decyzję o uproszczeniu obywatelstwa jako "nieuniknioną i sprawiedliwą". W wypowiedzi dla agencji TASS Surkow oświadczył, że "jest to powinność Rosji wobec ludzi mówiących i myślących po rosyjsku, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji z powodu represyjnych działań reżimu w Kijowie". Według oficjalnych statystyk tzw. republiki ludowe - doniecką i ługańską - na terenie ukraińskiego Donbasu, kontrolowane przez prorosyjskich separatystów, zamieszkuje 3,7 mln ludzi. Decyzja o uproszczeniu uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców Donbasu zbiega się z zakończeniem na Ukrainie wyborów prezydenckich. Wygrał je showman Wołodymyr Zełenski. Władze Rosji niejednoznacznie wypowiadają się na temat możliwości współpracy z nowym prezydentem Ukrainy i nie składają mu oficjalnych gratulacji. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że "na płaszczyźnie zrozumienia podejścia prezydenta elekta Ukrainy do podstawowych kwestii w agendzie stosunków dwustronnych" jest "wiele białych plam".

Zmiany w administracji

Dekret podpisany przez Putina zbiega się też ze zmianami personalnymi w administracji rosyjskiego prezydenta. Za politykę wobec samozwańczych republik w Donbasie, powołanych przez prorosyjskich separatystów, a także wobec nieuznawanych separatystycznych regionów na terenie Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej - odpowiadać będzie teraz Aleksiej Fiłatow. Wcześniej funkcję tę pełnił Oleg Goworun. Pod koniec marca weszły w życie w Rosji poprawki do ustawy o obywatelstwie Federacji Rosyjskiej, które pozwalają prezydentowi na określanie kategorii osób, mających prawo do uzyskania obywatelstwa tego kraju według uproszczonej procedury.

Uproszczony tryb uzyskania obywatelstwa nie wymaga zdawania egzaminu i pobytu na terytorium Rosji przez okres powyżej pięciu lat.

Autor: /ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP