Świat

Putin rozmawiał z Poroszenką. "Strony skoordynowały działania"

Świat


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przeprowadził w poniedziałek wieczorem rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat zawieszenia broni w Donbasie – podała administracja szefa państwa ukraińskiego.

„W trakcie rozmowy strony skoordynowały działania na rzecz kontynuacji rozejmu. Szefowie państw podkreślili wagę efektywnego monitoringu porozumienia przez misję OBWE” – głosi krótki komunikat urzędu prezydenckiego w Kijowie.

Druga rozmowa od soboty

Własny komunikat wydał na ten temat Kreml. „Podczas rozmowy kontynuowano omawianie kroków, zmierzających do pokojowego uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu strony rosyjskiej.

Agencja Interfax, która cytuje komunikat Kremla, przypomina, że poprzednia rozmowa Poroszenki z Putinem odbyła się w sobotę.

Porozumienie o wstrzymaniu ognia na wschodniej Ukrainie, gdzie do prorosyjskich rebeliantów dołączyły pod koniec sierpnia regularne oddziały wojsk Federacji Rosyjskiej, zawarto w piątek w stolicy Białorusi, Mińsku. Nastąpiło to na spotkaniu grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE w sprawie uregulowania konfliktu w obwodzie donieckim i ługańskim.

Zawieszenie broni obowiązuje na wschodzie Ukrainy od piątku od godz. 17 czasu polskiego. Według strony ukraińskiej nie jest ono w pełni przestrzegane przez separatystów.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso/kka/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: