Putin po spotkaniu z Pompeo: chcielibyśmy odnowienia stosunków

TVN24


Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek na spotkaniu w Soczi z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo, że Moskwa chciałaby odnowienia relacji z Waszyngtonem. Rosyjski prezydent wyraził nadzieję, że powstają obecnie warunki, które są do tego potrzebne.

Władimir Putin wspomniał podczas spotkania z Mikiem Pompeo, że niedawno rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA. Prezydent Rosji przyznał, że odniósł wrażenie, iż Donald Trump nastawiony jest na "odnowienie kontaktów" z Rosją.

- My ze swojej strony niejednokrotnie mówiliśmy o tym, że też chcielibyśmy odnowienia stosunków w pełnym zakresie. Mam nadzieję, że teraz tworzone są niezbędne do tego warunki - oświadczył.

Putin zapewnił, że ze strony rosyjskiej "nie było żadnej ingerencji na szczeblu państwowym" w wybory w Stanach Zjednoczonych. Wyraził ocenę, że ustalenia amerykańskiego specjalnego prokuratora Robera Muellera potwierdziły "brak wszelkich śladów i wszelkiej zmowy pomiędzy Rosją i obecną administracją" w Waszyngtonie.

"USA stały się największym producentem ropy"

Gospodarz Kremla wśród zbieżnych punktów pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem wymienił utrzymanie stabilności strategicznej, nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia, rozwiązanie kryzysów regionalnych, walkę z przestępczością zorganizowaną, problemy ekologii i ubóstwa, a także kwestie gospodarcze.

Zauważył, że Stany Zjednoczone "stały się największym producentem ropy naftowej" i dodał, że z tego względu USA i Rosja "mają o czym rozmawiać z punktu widzenia stabilności na światowych rynkach energetycznych".

Ocenił, że nie jest to jedyny spośród kierunków możliwej współpracy gospodarczej Rosji i USA. - Mam nadzieję, że to wszystko będzie tematem dyskusji - oznajmił.

"Rosja i USA mają wspólne interesy"

Pompeo ocenił, że Rosja i USA mają "wspólne interesy" i istnieją kwestie, w których mogą współpracować. Wyjaśnił, że Trump polecił mu, aby do Rosji przyjechał właśnie z takim przesłaniem i "rozmawiał o jakichś ideach i projektach".

Jako możliwe sfery współpracy pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem sekretarz stanu wskazał dialog strategiczny, uregulowanie sytuacji wokół Korei Północnej i w Afganistanie. - Mam nadzieję, że zdołamy o tym porozmawiać, tak aby zyskał na tym cały świat - powiedział Pompeo.

Przed spotkaniem z prezydentem Rosji Pompeo, który składał w tym kraju pierwszą wizytę, rozmawiał w Soczi z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Szef MSZ był wśród przedstawicieli Rosji, którzy towarzyszyli Putinowi w rozmowach z sekretarzem stanu.

W spotkaniu uczestniczyli także: doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow i szef Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Siergiej Naryszkin.

"Spotkanie z Pompeo nie przyniosło przełomu"

- Spotkanie Władimira Putina z szefem amerykańskiej dyplomacji Mikiem Pompeo w Soczi nie przyniosło żadnego przełomu w relacjach między oboma krajami - powiedział we wtorek późnym wieczorem doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

Uszakow, który uczestniczył we wtorkowych rozmowach Putina z Pompeo, powiedział także, że prezydent Rosji jest gotów spotkać się z Donaldem Trumpem, jeśli tylko Moskwa otrzyma formalną propozycję takiego spotkania.

Prezydent USA poinformował w poniedziałek, że planuje spotkać się z Putinem na marginesie szczytu G20, który odbędzie się 28-29 czerwca w Osace. - Nie otrzymaliśmy jeszcze formalnej propozycji takiego spotkania - stwierdził Uszakow.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP