Putin oczekuje od Poroszenki wykazania się "dobrą wolą i mądrością"


Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że na wschodniej Ukrainie musi zakończyć się prowadzona przez władze "operacja karna". Pozytywnie wypowiedział się o deklaracjach prezydenta elekta Ukrainy Petra Poroszenki o potrzebie zaprzestania przemocy.

Rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył w piątek, że na wschodniej Ukrainie konieczny jest natychmiastowy rozejm, aby stworzyć warunki do podjęcia rozmów. Wezwał też władze w Kijowie do zaprzestania "operacji karnej" przeciwko separatystom. Wypowiadając się przed dziennikarzami w Normandii, gdzie odbyły się obchody 70. rocznicy lądowania aliantów, Putin powiedział, że oczekuje od prezydenta elekta Ukrainy Petra Poroszenki wykazania się "dobrą wolą i mądrością".

Dodał, że we Francji spotkał się z Poroszenką, a rozmowa trwała ok. 15 minut.

Podczas konferencji Putin poinformował też, że ostrzegł Petra Poroszenkę o użyciu przez Rosję "środków zabezpieczających" w przypadku podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Ocena pozytywna

Rosyjski prezydent pozytywnie ocenił dyskusje z zachodnimi przywódcami, w tym z prezydentem Barackiem Obamą. Putin podkreślił, że uważa za "cenne rozmowy z prezydentem Francji, premierem Wielkiej Brytanii i kanclerz Niemiec, podczas których omawiano sytuację na Ukrainie".

- Z kanclerz Merkel mieliśmy długie spotkanie, rozmawialiśmy przez około godzinę. Wymiana opinii była bardzo cenna - powiedział dziennikarzom Putin, cytowany przez rosyjską agencję RIA Novosti.

[object Object]
"Do Normandii dotarliśmy o 6 lub 7 rano i rozpętało się piekło"tvn24
wideo 2/10

Autor: asz\mtom / Źródło: Reuters, RT.com, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości