Putin ostrzega przed rozpętywaniem "wojennej histerii"


Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek w Chinach, że problem nuklearny Korei Północnej można rozwiązać tylko pokojowymi metodami dyplomatycznymi. Ocenił przy tym, że sankcje wobec Pjongjangu są nieskuteczne.

Rosyjski prezydent wypowiadał się na konferencji prasowej w chińskim Xiamen na szczycie państw grupy BRICS, czyli Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki.

Putin ocenił, że sankcje wobec Korei Północnej są nieskuteczne. Określił także jako niedorzeczność zwracanie się do Moskwy o wsparcie dla nowych ograniczeń wobec Pjongjangu, gdy jednocześnie - jak zauważył - umieszcza się Rosję "na jednej liście z Koreą Północną".

Podkreślił, że problem nuklearny Korei Północnej można rozwiązać tylko pokojowymi metodami dyplomatycznymi i zaznaczył, iż rozpętywanie "histerii wojennej" może doprowadzić do "globalnej katastrofy".

Merkel: nowe sankcje pilnie potrzebne

O potrzebie nowych sankcji wobec Pjongjangu mówiła z kolei we wtorek w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Podczas weekendu w Gymnich pod Kolonią dojdzie do spotkania ministrów spraw zagranicznych, podczas którego będziemy dyskutować o dalszych sankcjach przeciwko Korei Północnej ze strony krajów europejskich - zapowiedziała Merkel, zaznaczając, że sankcje są "pilnie potrzebne". Merkel podkreśliła, że zarówno prezydent USA Donald Trump, jak i prezydent Korei Południowej Mun Dze In, z którymi rozmawiała, popierają działania Europejczyków. - Głos Europy liczy się w świecie, Europa musi wykorzystać ten głos w obecnej sytuacji - dodała szefowa niemieckiego rządu. - Możliwe jest tylko pokojowe, dyplomatyczne rozwiązanie tego problemu - zaznaczyła niemiecka kanclerz. Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej przeznaczonej do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne na terytorium Korei Północnej. Była to szósta i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejsza dotąd próba jądrowa Pjongjangu.

Autor: kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: