Putin "nie dostał zaproszenia" na inaugurację Poroszenki


Rosja została zaproszona na poziomie charge d'affaires ambasady Rosji na Ukrainie – oświadczył szef departamentu informacyjnego resortu ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis. Obecnie Rosja nie ma ambasadora na Ukrainie.

Jego inauguracja odbędzie się w sobotę w siedzibie ukraińskiego parlamentu. Zgodnie z oficjalnymi wynikami wyborów prezydenckich z 25 maja otrzymał on 54,7 proc. głosów.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow mówił w niedzielę, że Putin nie otrzymał zaproszenia na inaugurację prezydentury Poroszenki. MSZ Ukrainy oświadczyło w odpowiedzi, że zaproszenia będą rozsyłane dopiero po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów prezydenckich, co nastąpiło w poniedziałek.

Na uroczystości będzie polski prezydent

Wiadomo już, że w uroczystościach związanych z objęciem urzędu prezydenta przez Poroszenkę wezmą udział m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski i wiceprezydent USA Joe Biden. Ukrainę i Rosję dzieli obecnie spór o zaanektowany przez Rosję w marcu Krym. Władze w Kijowie oskarżają też Moskwę o wspieranie akcji separatystów prorosyjskich na wschodniej Ukrainie, którzy dążą do oderwania obwodów donieckiego i ługańskiego, gdzie ogłoszono tzw. niepodległe republiki ludowe, określające się mianem Noworosji.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom, kło / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości