Świat

Putin: Nie chcemy anektować wschodu Ukrainy

Świat

kremlin.ruWładimir Putin podkreśla, że jest gotów do dialogu z USA i nie wierzy, że amerykański prezydent nie chce z nim rozmawiać

- Na wschodzie Ukrainy nie ma i nie było żadnych wojskowych specjalistów ani wojskowych pododdziałów - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla francuskiej telewizji TF1 i radia Europe-1. O wywiadzie rosyjskiego prezydenta dla francuskich mediów informuje agencja ITAR-TASS.

Jak informuje agencja informacyjna, Putin zaprzeczył, "jakoby Rosja miała zamiar w jakikolwiek sposób anektować lub destabilizować sytuację na Ukrainie".

- Nigdy tym się nie zajmowaliśmy i nie zajmujemy. Ukraińskie władze powinny dziś nawiązać dialog z własnymi mieszkańcami, przy czym nie za pomocą broni, czołgów i samolotów, a za pomocą procesu negocjacyjnego - powiedział Władimir Putin.

Zdaniem Putina, kryzys ukraiński nie może stać się kolejnym etapem zimnej wojny, a jego rozwiązanie powinno odbyć się poprzez dialog pokojowy.

- Po pierwsze, mam nadzieję, że nie wkraczamy w żadną fazę zimnej wojny - powiedział Putin - A po drugie, naciskam, by ludzie - gdziekolwiek by mieszkali - mieli określone prawa i możliwość ich obrony. Chodzi tylko i wyłącznie o to - podkreślił rosyjski prezydent.

Putin: jestem gotów do dialogu z USA

Putin zauważył także,że Rosja nadal jest gotowa do dialogu ze Stanami Zjednoczonymi. - Nie mam podstaw, by wierzyć, że amerykański prezydent nie chce rozmawiać z prezydentem Rosji, ale to w końcu jego wybór - powiedział Putin.

- Jestem zawsze gotów do dialogu i uważam, że dialog to najlepszy sposób budowania mostów; do tej pory zdzwanialiśmy się, kontaktowaliśmy - powiedział rosyjski prezydent.

17 kwietnia w rozmowie z prezydentem Obamą Putin powiedział, że informacje o obecności rosyjskich wojskowych na wschodzie Ukrainy to "bzdura" - przypomina agencja ITAR-TASS.

Wywiad z Władimirem Putinem ma zostać wyemitowany we francuskiej telewizji i radiu Europe-1 w środę wieczorem.

Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym po aneksji Krymu. Nagranie archiwalne: podpisanie umowy o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej Reuters Archive
wideo 2/25

Autor: asz/kka / Źródło: ITAR-TASS

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: