Świat

Moskwa i Kair jednym głosem w sprawie Jerozolimy

Świat


Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w poniedziałek podczas wizyty w Egipcie, że Moskwa i Kair opowiadają się za jak najszybszym wznowieniem bezpośredniego palestyńsko-izraelskiego dialogu.

- Nasze kraje wspólnie opowiadają się za jak najszybszym wznowieniem bezpośredniego palestyńsko-izraelskiego dialogu dotyczącego wszystkich spornych kwestii, w tym statusu Jerozolimy - oświadczył Putin po spotkaniu z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim.

- Konieczne są długoterminowe i sprawiedliwe porozumienia, które odpowiadałyby interesom obu stron. Oczywiście te porozumienia powinny być zgodne z wcześniejszymi postanowieniami społeczności międzynarodowej - podkreślił. Zapewnił również, że Rosja w pełni popiera wszystkie decyzje w tej kwestii podjęte wcześniej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. - Uważamy za bezproduktywne jakiekolwiek działania, w ramach których przesądza się z góry o wyniku dialogu między Palestyńczykami i Izraelczykami. Według nas takie kroki destabilizują, nie pomagają w rozwiązaniu sytuacji, lecz wręcz odwrotnie - prowokują konflikt - stwierdził Putin.

Pierwsza elektrownia atomowa w Egipcie

Podczas poniedziałkowej wizyty Putina w Kairze podpisano porozumienie dotyczące rozpoczęcia prac nad budową pierwszej w Egipcie elektrowni atomowej w mieście Ad-Daba na północy kraju. Rosyjski koncern Rosatom, który ma wybudować siłownię, powiadomił w poniedziałek, że w skład elektrowni wejdą cztery reaktory, a koszt jej budowy szacuje się na 21 mld dolarów. Oddanie elektrowni do użytku zaplanowano na lata 2028-2029. Moskwa i Kair podpisały wstępne porozumienie w sprawie budowy elektrowni w 2015 roku. Przewidziano w nim udzielenie przez stronę rosyjską kredytu eksportowego na pokrycie kosztów tej inwestycji.

Wznowienie lotów pasażerskich

W trakcie wizyty Putin podkreślił również swoją gotowość do wznowienia bezpośrednich lotów pasażerskich pomiędzy Rosją i Egiptem. Porozumienie w tej sprawie ma być podpisane "w najbliższej przyszłości".

Moskwa zawiesiła pasażerski ruch lotniczy między Rosją a Egiptem w 2015 roku po tym, gdy terroryści podłożyli ładunki wybuchowe na pokładzie rosyjskiego samolotu czarterowego wylatującego z kurortu Szarm el-Szejk. Samolot rozbił się 23 minuty po starcie. W wyniku zamachu zginęły 224 osoby.

Rosja wycofuje się z Syrii

Wcześniej w poniedziałek Putin przyleciał do rosyjskiej bazy sił powietrznych w Hmejmim w prowincji Latakia na zachodzie Syrii. W czasie wizyty wydał rozkaz wycofania rosyjskich wojsk z tego kraju do punktów stałego bazowania.

Z Kairu prezydent Rosji udał się do Turcji, gdzie spotkał się z jej prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: