Putin i Xi w moskiewskim zoo. Oglądali Ru Yi i Ding Ding

TVN24

Aktualizacja:

Przebywający z wizytą w Rosji prezydent Chin Xi Jinping w towarzystwie prezydenta Rosji Władimira Putina odwiedził w moskiewskim zoo dwie pandy. Samiec Ru Yi i samica Ding Ding zostały wypożyczone Rosjanom przez Chińczyków na 15 lat w celach reprodukcyjnych. Putin uznał podarunek za znak pogłębiającego się zaufania i szacunku między oboma mocarstwami.

Po środowych rozmowach, prezydenci Chin oraz Rosji udali się wspólnie do zoo w Moskwie, gdzie trafiły już obie pandy. Xi Jinping i Władimir Putin oglądali, jak zwierzęta bawią się w specjalnie przeznaczonej dla nich zabudowie.

Pekin wypożyczył je pod koniec kwietnia Moskwie na 15 lat w ramach wspólnego projektu badawczego. - Ten wspólny program pozwoli Chinom i Rosji zwiększyć ich wiedzę w zakresie ochrony zagrożonych gatunków i ochrony różnorodności biologicznej - stwierdził rzecznik chińskiego MSZ, Geng Shuang.

Rosyjski prezydent podziękował przywódcy Chin za podarunek. - To gest szczególnego szacunku i zaufania do Rosji. Kiedy mówimy o pandach, zawsze kończymy z uśmiechem na twarzy. Przyjmujemy ten dar z wielkim szacunkiem i wdzięcznością - powiedział Putin. - Te zwierzęta są narodowym symbolem Chin i bardzo cenimy ten gest przyjaźni - dodał.

Z kolei Xi nazwał Putina swoim "najlepszym przyjacielem". - W ciągu ostatnich sześciu lat spotkaliśmy się prawie 30 razy. Putin jest moim najlepszym przyjacielem i dobrym kolegą - stwierdził.

Wypożyczanie pand do innych państw stało się już tradycją w polityce zagranicznej Pekinu, która zyskała nawet miano "dyplomacji pand".

Chiński prezydent w Rosji

Trzydniowa wizyta państwowa chińskiego przywódcy w Rosji - najwyższa pod względem protokołu dyplomatycznego - jest uważnie śledzona ze względu na kontekst, którym są napięte relacje obu państw ze Stanami Zjednoczonymi. Przed rozmowami zapowiadano podpisanie około 30 wspólnych dokumentów. W rozmowach na Kremlu z udziałem delegacji uczestniczyli w środę wicepremierzy Rosji, szefowie ministerstw i największych rosyjskich koncernów, m.in.: Gazpromu, Rosyjskich Kolei Żelaznych, Rosatomu, banku WTB (VTB). Po spotkaniu Putin i Xi wzięli udział w uroczystym koncercie w Teatrze Bolszoj z okazji 70-lecia ustanowienia stosunków dyplomatycznych między obydwoma państwami.

Od czwartku Xi jest jednym z głównych gości Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, a delegacja chińska na najważniejszym forum inwestycyjnym w Rosji jest w tym roku najliczniejsza. Doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow informował przed wizytą, że w Rosji firmy chińskie biorą udział w realizacji około 30 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości około 22 mld USD. W sferze współpracy przemysłowej Rosja i Chiny rozmawiają m.in. o wspólnym projekcie budowy szerokokadłubowego samolotu pasażerskiego, współpracy w sferze infrastruktury i eksploracji Kosmosu.

Wśród spraw międzynarodowych, o których mieli rozmawiać Putin i Xi, są m.in. denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i kryzys w Wenezueli. Spotkanie zakończy się przyjęciem dwóch wspólnych komunikatów: pierwszego mówiącego o rozwoju strategicznej współpracy Rosji i Chin oraz drugiego - o kwestiach stabilności strategicznej.

Autor: momo\mtom / Źródło: ENEX PAP