Putin i Poroszenko zgodzili się wspólnie działać na rzecz zawieszenia broni

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Władimir Putin i Petro Poroszenko podczas rozmowy telefonicznej zgodzili się pracować wspólnie na rzecz zawieszenia broni między ukraińską armią a separatystami. Poinformowało o tym w poniedziałek biuro prasowe prezydenta Francji Francois Hollande'a.

"W wyniku długiej rozmowy" w poniedziałek dwaj prezydenci "zgodzili się pracować" nad pięcioma punktami, z których pierwszy mówi o "przyjęciu porozumienia o dwustronnym zawieszeniu broni między władzami ukraińskimi i separatystami" - głosi oświadczenie.

Komunikat po rozmowach wydał też Kreml, który poinformował, że Putin "podkreślił wagę przedłużenia zawieszenia broni oraz stworzenia pewnego mechanizmu kontroli nad przestrzeganiem rozejmu, przy aktywnej roli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE)". "Przywódcy opowiedzieli się za jak najszybszym zorganizowaniem trzeciej rundy konsultacji między przedstawicielami Kijowa i reprezentantami południowo-wschodnich regionów (Ukrainy)" - głosi komunikat Kremla.

Wspólnie dla efektywnej kontroli granic

Prezydenci Rosji i Ukrainy, według biura prasowego prezydenta Francji, mieli uzgodnić także szybkie wprowadzenie skutecznej kontroli na granicy; prorosyjscy separatyści kontrolują trzy przejścia graniczne z Rosją. Przywódcy obu państw mieli też zgodzić się na kontynuację działań na rzecz uwolnienia wszystkich przetrzymywanych i porwanych na wschodzie Ukrainy.

W rozmowie telefonicznej uczestniczyli także kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande.

Z Poroszenką na temat sytuacji na wschodzie Ukrainy rozmawiał w poniedziałek także prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Polski odbył rozmowę również z prezydentami Gruzji i Mołdawii, gratulując wszystkim podpisania 27 czerwca umów stowarzyszeniowych z Unią Europejską

Rozejm na Wschodzie

W nocy z piątku na sobotę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przedłużył okres zawieszenia broni - pierwotnie obowiązującego od 20 do 27 czerwca wieczorem - do godz. 22 (21 czasu polskiego) w poniedziałek, 30 czerwca. UE przedstawiła w piątek separatystom czteropunktowe ultimatum, którego warunki mają zostać spełnione do 30 czerwca. Składają się na nie: przywrócenie kontroli władz ukraińskich nad trzema przejściami granicznymi; zawarcie porozumienia umożliwiającego OBWE monitorowanie przestrzegania rozejmu; uwolnienie zakładników, w tym obserwatorów OBWE; rozpoczęcie rzeczowych negocjacji na temat wdrażania planu pokojowego Poroszenki.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło//rzw / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości