Putin: Ceny za gaz dla Europy są sprawiedliwe i przewidywalne

Putin: Rosja zaniepokojona groźbami ukraińskich radykałów o zerwaniu tranzytu gazu
Putin: Rosja zaniepokojona groźbami ukraińskich radykałów o zerwaniu tranzytu gazu
TVN24 Biznes i Świat
TVN24 Biznes i ŚwiatPutin: Rosja zaniepokojona groźbami ukraińskich radykałów o zerwaniu tranzytu gazu

Ceny rosyjskich surowców energetycznych dla odbiorców europejskich są sprawiedliwe i mimo apeli o zmniejszenie zależności od rosyjskiego gazu jego dostawy do Europy rosły - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z szefami firm energetycznych.

- Nawet wtedy, gdy głośno mówiło się o konieczności zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji, (...) dostawy naszych surowców energetycznych do Europy stale rosły - mówił Putin w sobotę na spotkaniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu. Ocenił, że ceny za rosyjski gaz dla europejskich odbiorców są "sprawiedliwe" i przewidywalne.

Wielka energetyczna rodzina

Zdaniem rosyjskiego prezydenta, sytuacja na Ukrainie potwierdza konieczność bezpośrednich dostaw gazu do Europy z pominięciem krajów tranzytowych. Putin oświadczył, że Rosja jest zaniepokojona "deklaracjami ukraińskich radykałów i ich jawnymi groźbami, że zakłócą tranzyt gazu do Europy". Prezydent przekonywał, że firmy rosyjskie i zagraniczne harmonijnie współpracują na rynku rosyjskim. Rosja nie dzieli biznesmenów na tych krajowych i zagranicznych - podkreślił, dodając: "wszyscy jesteście członkami naszej wspólnej energetycznej rodziny".

Walizki pełne pieniędzy z Rosji

Wcześniej w sobotę doradca prezydenta Rosji do spraw gospodarczych Andriej Biełousow wyraził ocenę, że UE podejmując decyzje o sankcjach wobec Rosji powinna rozważyć interesy działających w Rosji europejskich firm. Biełousow zauważył, że są firmy, które "zawożą do Europy walizki pełne pieniędzy" i dodał: - Mam nadzieję, że przy podjęciu decyzji rozważona zostanie zależność i interesy europejskich kompanii działających w Rosji.

Zapowiedział, że Rosja może podjąć kroki prawne w przypadku, gdyby sankcje dotknęły jej handlu zagranicznego. Importem z Rosji UE pokrywa ok. 30 proc. swoich potrzeb energetycznych; w 2013 roku import ten miał wartość ok. 130 mld euro - wynika z danych Komisji Europejskiej.

[object Object]
Karać Rosję za Syrię? "Niemiecka koalicja podzielona"TVN24 BiS
wideo 2/23

Autor: asz/klim/ / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości