Świat

Putin bliski rekordu, a według większości Rosjan sprawy idą w dobrym kierunku

Świat

PAP/EPAWładimir Putin popularny jak (prawie) nigdy

Prezydentowi Rosji służy zaostrzenie konfliktu z Zachodem i groźba wojny na Ukrainie. W sondażu niezależnego Centrum Lewady rządy Władimira Putina ocenia pozytywnie aż 87 proc. Rosjan. Dwie trzecie ankietowanych uważa, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 sierpnia 2014 na reprezentatywnej grupie 1600 osób w wieku 18 lat i więcej. Błąd statystyczny nie przekracza 3,4 proc.

Tuż poniżej rekordu z 2008

Działalności Władimira Putina na stanowisku prezydenta Rosji ocenia pozytywnie 87 proc. Rosjan, a 13 proc. negatywnie. To najlepszy wynik w tym roku, tylko o 1 punkt procentowy gorszy od wyniku z 2008 r., gdy tuż po wojnie z Gruzją Putin pobił rekord popularności.

Konflikt z Ukrainą wyraźnie służy pozycji Putina w kraju. W styczniu pozytywnie jego działalność oceniało 65 proc. ankietowanych. W pierwszej połowie marca 72 proc., a w drugiej połowie, po aneksji Krymu - 80 proc. Eskalacja napięcia w stosunkach z Ukrainą, zwłaszcza rebelia w Donbasie jeszcze bardziej zwiększa popularność Putina wśród rodaków. Pozytywna ocena jego prezydentury w kolejnych miesiącach wynosiła: kwiecień - 82 proc., maj - 83 proc., czerwiec - 86 proc., lipiec - 85 proc., sierpień - 87 proc.

Optymizm Rosjan

Na pytanie, czy sprawy w kraju idą dziś generalnie w dobrym kierunku, czy może kraj znalazł się na złej drodze, 66 proc. Rosjan odpowiedziało, że sprawy idą w dobrym kierunku. Przeciwnego zdania było 19 proc. W porównaniu z lipcem, odsetek Rosjan przekonanych o pozytywnym rozwoju sytuacji aż wzrósł o 11 punktów proc. i jest najwyższy od początku roku. Nawet tuż po aneksji Krymu ten odsetek był mniejszy - wynosił 60 proc.

Na wojennej fali zyskuje też premier. Dmitrij Miedwiediew ma poparcie 71 proc. (27 proc. negatywnie ocenia jego działalność na stanowisku szefa rządu). Miesiąc temu było to 65 proc., a w styczniu więcej Rosjan oceniało go źle, niż dobrze (48-51).

Autor: //gak/kwoj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty: