Świat

Śmierć przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego "jest pewna"

Świat

Ostatnie znane nagranie z Abu Bakrem al-Bagdadim z 2014 roku
Ostatnie znane nagranie z Abu Bakrem al-Bagdadim z 2014 rokuPaństwo Islamskie
wideo 2/23

Śmierć terrorysty Abu Bakr al-Bagdadiego jest pewna - oświadczył w czwartek przedstawiciel najwyższego duchowo-politycznego przywódcy Iranu Alego Chameneia, Ali Szirazi. Nie podał więcej szczegółów o śmierci przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego.

22 czerwca rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Oleg Syromołotow oświadczył, że jest wysoce prawdopodobne, że al-Bagdadi nie żyje.

MON: zginął w rosyjskim nalocie

Według rosyjskiego ministerstwa obrony przywódca IS zginął 28 maja w rosyjskim nalocie wymierzonym w miejsce, gdzie odbywało się posiedzenie kierownictwa tak zwanego Państwa Islamskiego.

Rosyjskie ministerstwo obrony podało 16 czerwca, że sprawdza informacje, czy w rosyjskim ataku z powietrza, dokonanym pod koniec maja niedaleko miasta Ar-Rakka na północy Syrii, mógł zginąć al-Bagdadi. W odpowiedzi na te doniesienia resort obrony USA oświadczył, że nie dysponuje informacjami, które potwierdzałyby śmierć przywódcy IS.

Bojownicy Państwa Islamskiego są obecnie bliscy utraty swoich dwóch głównych miast: Ar-Rakki w Syrii i Mosulu w Iraku. W czerwcu 2014 roku al-Bagdadi proklamował w Mosulu kalifat o nazwie Państwo Islamskie na okupowanych wówczas terenach w Iraku i Syrii.

Autor: kb//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Al-Furqan Media/Anadolu Agency/Getty Images

Tagi:
Raporty: