Świat

Przyszłym premierem Wielkiej Brytanii będzie kobieta

Świat

Do zdarzenia doszło w centrum Londynu
Google MapsDo zdarzenia doszło w centrum Londynu

Szefowa brytyjskiego MSW Theresa May oraz wiceminister energii Andrea Leadsom zostały jedynymi kandydatkami na stanowisko lidera Partii Konserwatywnej i przyszłego premiera Wielkiej Brytanii. Z wyścigu odpadł w czwartek minister sprawiedliwości Michael Gove.

Drugą rundę wewnętrznego głosowania wygrała May, zdobywając 199 głosów. Leadsom z 84 głosami uplasowała się na drugim miejscu. Kandydaturę Gove'a poparło 46 deputowanych, co skutkuje wyeliminowaniem go z dalszej rywalizacji - podała agencja Reutera.

Torysi wybierają lidera

Z tej dwójki 150 tys. członków Partii Konserwatywnej wybierze nową liderkę partii i przyszłego premiera. Wyniki zostaną ogłoszone 9 września.

We wtorek odbyła się pierwsza tura głosowania wśród posłów Partii Konserwatywnej, w której odpadł były minister obrony Liam Fox. Następnie minister ds. emerytur Stephen Crabb sam wycofał się z rywalizacji i ogłosił, że popiera kandydaturę szefowej MSW, która w pierwszej turze zdobyła połowę głosów i jest uważana za faworytkę wewnątrzpartyjnych wyborów.

Nowemu premierowi przypadnie zadanie wynegocjowania warunków, na jakich kraj opuści Unię Europejską. Decyzję o opuszczeniu UE Brytyjczycy podjęli w wyniku referendum przeprowadzonego 23 czerwca. Natychmiast po ogłoszeniu wyników do dymisji podał się premier David Cameron.

Autor: kło/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: