Świat

Przyszli z popiersiem Stalina, odeszli z mapą rozbioru Polski. Do polskiej ambasady też dotarli

Świat

Czołgi, rakiety i 16 tysiące żołnierzy na Placu Czerwonym. Rosjanie szykują się na 9 maja
tvn24Rosyjscy komuniści protestują przeciwko państwom, które zbojkotowały obchody 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR na Niemcami

Rosyjscy komuniści organizują akcje protestacyjne przed ambasadami państw, których przywódcy zbojkotowali moskiewskie obchody 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami. Na ich celowniku znalazło się 14 krajów, w tym Polska.

Działacze rosyjskiej Partii Komunistycznej i jej zwolennicy zaczęli akcję protestacyjną przed ambasadą Niemiec. Nie przyszli z pustymi rękami. Niemieckim dyplomatom zaofiarowali w prezencie kopię Sztandaru Zwycięstwa i popiersie Stalina.

Zwolennicy komunizmu pikietowali siedzibę ambasady niemieckiej z flagami Partii Komunistycznej i plakatami z napisem "Niemcy, powstańcie przeciwko faszyzmowi".

"Mapa rozbioru Polski w prezencie"

Jak podaje rosyjski portal Lenta.ru, "do protestujących wyszli pracownicy ambasady". Kopię sztandaru wzięli, za popiersie podziękowali. Ale mieli też prezent od siebie.

"Wyszli z opóźnieniem. Zwłokę tłumaczyli poszukiwaniem prezentu w odpowiedzi na dar komunistów. Zaofiarowali mapę rozbioru Polski, która była częścią paktu o nieagresji miedzy ZSRR a Niemcami" – napisała Lenta.ru, cytując jednego z dyplomatów, który powiedział, że "mapa jest częścią wspólnej historii".

Popiersie Stalina komuniści zostawili przy budce ochrony ambasady.

Deputowany Partii Komunistycznej w rosyjskiej Dumie Walerij Raszkin oświadczył, że po pikiecie placówki dyplomatycznej Niemiec, protestujący przeniosą się do placówek dyplomatycznych państw, których przywódcy nie przyjadą do Moskwy na obchody 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami.

- Kopie Sztandaru Zwycięstwa i popiersie Stalina zamierzamy wręczyć m.in. dyplomatom z Polski, Łotwy, Litwy, Czech, Ukrainy, Estonii, Austrii i Bułgarii - powiedział Raszkin.

I podkreślił: - Kopia Sztandaru Zwycięstwa, który zawisł nad Reichstagiem w 1945 r. symbolizuje zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (w radzieckiej i rosyjskiej historii w ten sposób określa się etap drugiej wojny światowej, w której przeciwko III Rzeszy i jej sojusznikom walczył Związek Radziecki - red.). Aby kraje Europy pamiętały, pod czym dowództwem Armia Czerwona osiągnęła zwycięstwo, będziemy ofiarowywać także popiersie Stalina.

W polskiej ambasadzie komuniści zastali zamknięte drzwi. Zostawili kopię Sztandaru Zwycięstwa i popiersie Stalina przed wejściem.

Weteran armii Andersa przegrał z ZUS-em
Weteran armii Andersa przegrał z ZUS-emTTV
wideo 2/20

Autor: tas\mtom / Źródło: lenta.ru, Echo Moskwy