Świat

Przewodniczący parlamentu ustąpił. Molestował?

Świat

parlinfo.aph.gov.auPeter Slipper zapowiedział powrót na stanowisko

Przewodniczący australijskiego parlamentu Peter Slipper w niedzielę tymczasowo ustąpił ze stanowiska w związku z toczącym się przeciwko niemu śledztwem. Jego były współpracownik zarzuca mu oszustwo i twierdzi, że był przez niego molestowany seksualnie.

W komunikacie cytowanym przez lokalne media Slipper poinformował, że ustępuje "do czasu wyjaśnienia zarzutów karnych". "Jak tylko udowodnię, że jestem niewinny, powrócę na stanowisko" - zapewnił Slipper, odpierając zarzuty.

Na stanowisku spikera Izby Reprezentantów zastąpi go dotychczasowa wiceprzewodnicząca izby niższej Anna Burke z rządzącej Australijskiej Partii Pracy (ALP).

Pozew przeciwko szefowi

33-letni były doradca Slippera, James Hunter Ashby złożył w piątek pozew w sądzie federalnym w Sydney, oskarżając szefa parlamentu o molestowanie seksualne, a także nadużywanie voucherów na taksówki. Gdy pojawiły się zarzuty, 62-letni Slipper przebywał za granicą. Do Australii wrócił dopiero w niedzielę.

Jak tylko udowodnię, że jestem niewinny, powrócę na stanowisko. Peter Slipper

Pani premier, która od wyborów w 2010 r. walczy o utrzymanie rządu, wyraziła zadowolenie z decyzji Slippera, nazywając ją odpowiednią.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: parlinfo.aph.gov.au