Świat

Słowacy przed drugą turą wyborów. W sondażach prowadzi liberalna prawniczka

Świat

Wikimedia (CC BY SA 2.0) / IvodoZuzana Czaputova prowadzi w sondażach przed drugą turą wyborów prezydenckich na Słowacji

Zuzana Czaputova prowadzi w sondażach przed drugą turą wyborów prezydenckich na Słowacji. Chce na nią głosować 60,5 procent ankietowanych, podczas gdy na jej konkurenta Marosza Szefczovicza 39,5 procent - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu.

Badanie przeprowadziła agencja Median SK na zamówienie publicznego radia i telewizji.

Ponieważ słowacka ordynacja wyborcza nie pozwala na publikację sondaży w ostatnim tygodniu przed głosowaniem, które odbędzie się 30 marca, przeprowadzone w pierwszych dwóch dniach po pierwszej turze badanie jest zapewne ostatnim przed decydującą turą.

Liberalny "DennikN" napisał, że jeżeli sondaże się potwierdzą, będzie to najwyraźniejsze zwycięstwo w dotychczasowych bezpośrednich wyborach prezydenckich.

Portal Pravda.sk zwraca natomiast uwagę, że w porównaniu z wynikami pierwszej rundy poparcie dla wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Szefczovicza wzrosło bardziej niż dla Czaputovej.

W pierwszej turze Czaputova uzyskała 40,57 proc. głosów, Szefczovicz zaś 18,66 proc.

Dyrektor agencji Median Daniel Prokop podkreślił, że na poparcie Szefczovicza zdecydowała się część wyborców, którzy w pierwszej turze zagłosowali na konserwatywnych, narodowych kandydatów Sztefana Harabina i Mariana Kotlebę. Jego zdaniem przesądził o tym akcentowany w kampanii wyborczej antyliberalizm Szefczovicza.

Wyłom w obozie rządzącym

Ani Harabin ani Kotleba, którzy zdobyli odpowiednio ponad 14 i ponad 10 proc. głosów, nie wezwali swoich zwolenników do zagłosowania w drugiej turze na konkretnego kandydata.

Z apelem o poparcie Czaputovej zwrócił się inny kandydat, Bela Bugar, który reprezentował część etnicznych Węgrów mieszkających na Słowacji. Partia Bugara Most-Hid jest jedną z czterech tworzących koalicję rządową.

Ponieważ największe ugrupowanie koalicyjne, Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD) byłego premiera Roberta Fico wspiera kandydaturę Szefczovicza, apel Bugara odebrano jako dowód na osłabienie rządu.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0) / Ivodo

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości