Świat

Przemeblowanie brytyjskiego rządu. Eurosceptycy zyskują

Świat


Premier Wielkiej Brytanii David Cameron mianował dotychczasowego ministra obrony Philipa Hammonda ministrem spraw zagranicznych po nieoczekiwanym ustąpieniu z tego stanowiska Williama Hague'a. Nowym ministrem obrony został Michael Fallon.

53-letni Hague, który kierował brytyjską dyplomacją od maja 2010 r., ustąpił w poniedziałek wieczorem. Ma zająć się teraz przede wszystkim organizacją kampanii Partii Konserwatywnej przed zaplanowanymi na maj 2015 roku wyborami parlamentarnymi.

Hague poinformował na Twitterze, że po wielu latach pracy w Izbie Gmin nie będzie już kandydował w wyborach parlamentarnych.

Za wyjściem z UE

58-letni Hammond funkcję ministra obrony pełnił od 2011 r. Wcześniej deklarował, że wolałby, aby Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, jeśli premierowi Cameronowi nie uda się wynegocjować lepszych warunków brytyjskiego członkostwa.

Analitycy piszą o 58-letnim Hammondzie jako "najbardziej eurosceptycznym konserwatywnym ministrze spraw zagranicznych W. Brytanii od czasów lorda Halifaxa, który wypowiedział wojnę Niemcom w 1939 r.".

- Nominacja Hammonda jest wyraźnym sygnałem zarówno dla krajowej opinii publicznej jak i dla zagranicy, iż reforma UE jest nie tylko pożądana, ale kluczowa dla brytyjskiego członkostwa – zaznacza brytyjski think tank Open Europe. Hammonda zastąpi na stanowisku 62-letni Michael Fallon, który sprawował wcześniej urząd ministra stanu ds. biznesu i przedsiębiorczości oraz ministra stanu ds. energetyki. Fallon, pełniący funkcję wiceprzewodniczącego Partii Konserwatywnej, sugerował wcześniej w tym roku, że ugrupowanie to powinno prowadzić kampanię na rzecz wyjścia W. Brytanii z UE, jeśli planowana renegocjacja warunków członkostwa nie powiedzie się.

Ministrowie z innymi poglądami niż premier

Cameron wielokrotnie powtarzał, że chce, by Wielka Brytania pozostała w UE, ale dąży do odebrania części kompetencji Brukseli w obszarach, w których - jak twierdzą konserwatyści - jej wpływ jest zbyt duży i szkodliwy. Do końca 2017 roku Cameron zamierza przeprowadzić referendum w sprawie brytyjskiego członkostwa w UE, jeśli po wyborach w 2015 roku nadal będzie szefem rządu.

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP