Przełom w klonowaniu

 
Odkrycie może być przełomem w klonowaniuTVN24

Naukowcom po raz pierwszy udało się sklonować embrion pobrany od dorosłej małpy - to przełom w medycynie, który może przybliżyć klonowanie embrionów ludzkich.

Jak donosi magazyn "Nature" zespołowi naukowców ze Stanów Zjednoczonych udało się stworzyć kilkadziesiąt klonów embrionu, który został pobrany od dorosłej małpy z rodziny makaków. Naukowcy uzyskali także komórki macierzyste z części sklonowanych zarodków, które w warunkach laboratoryjnych rozwinęły się w dojrzałe serce i komórki nerwowe.

W środowisku naukowym wiadomość o odkryciu wywołała entuzjazm. - Mimo, że wyniki badań nie zostały jeszcze opublikowane, odkrycie jest znaczące. Istniała obawa, że mogą być trudności w klonowaniu naczelnych - powiedział brytyjski naukowiec Robin Lovell-Badge.

Nadzieja medycyny

Ponieważ z komórek macierzystych powstają wszystkie tkanki w ciele, naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości komórki te będą mogły być wykorzystywane do wytworzenia przeszczepialnych tkanek, genetycznie dopasowanych do pacjenta. Wykluczy to obawę, że tkanki będą odrzucane przez organizm. Pozwoliłoby to leczyć takie dolegliwości jak cukrzyca, czy choroba Parkinsona.

W 2004 roku, naukowcy z Korei Południowej ogłosili, że po raz pierwszy sklonowali ludzki zarodek i udało im się wydobyć z niego komórki macierzyste. Jednak badanie zostało zakwestionowane, kiedy okazało się, że jeden z naukowców - dr Hwang Woo-suk - sfałszował swoją pracę.

Jedyny klon ludzkiego zarodka powstał na Uniwersytecie w Newcastle w Wielkiej Brytanii. Jednakże przetrwał on jedynie kilka dni i nie wytworzył żadnych komórek macierzystych.

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24