Przegłosowali odsunięcie prezydent. Pogrążył ją skandal korupcyjny

Świat

WikipediaPark Geun Hie musi odejść

Parlament Korei Południowej opowiedział się za odsunięciem od władzy prezydent Park Geun Hie, oskarżanej o uwikłanie w płatną protekcję. Szefowa państwa została zawieszona w obowiązkach do czasu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który ma na to 180 dni.

Za odsunięciem Park opowiedziało się 234 deputowanych, przeciw było 56 w liczącym 300 miejsc parlamencie, co oznacza, że kilkudziesięciu członków ugrupowania pani Park, Partii Saenuri, zagłosowało za wnioskiem w sprawie impeachmentu. Do przejścia wniosku potrzebna była większość dwóch trzecich. Dwóch deputowanych wstrzymało się od głosu, jeden nie wziął udziału w głosowaniu, a siedem głosów uznano za nieważne - poinformował przewodniczący parlamentu, cytowany przez agencję Reutera. Głosowanie było tajnie. Gdy deputowani ustawiali się w kolejce do oddania głosu, setki protestujących zebrały się przed siedzibą parlamentu, domagając się odejścia pani prezydent - podaje agencja Associated Press. Portal BBC News informuje o tysiącach demonstrantów przed budynkiem Zgromadzenia Narodowego.

Po głosowaniu w parlamencie prezydent zwołała członków rządu na posiedzenie - informuje południowokoreańska agencja Yonhap. Jak powiadomił przedstawiciel ministerstwa finansów, na nadzwyczajnym posiedzeniu omawiano sytuację na rynkach finansowych po porannym głosowaniu w sprawie impeachmentu. Więcej szczegółów nie podano.

Kłopoty prezydent

17 listopada parlament uchwalił prawo umożliwiające zbadanie skandalu korupcyjnego przez specjalnego prokuratora; wówczas ustawę wsparła część deputowanych ugrupowania Park. We wtorek 64-letnia prezydent zgodziła się na plan ustąpienia z urzędu w kwietniu 2017 roku. Zapewniła, że zrobi, co konieczne, jeśli 9 grudnia w parlamencie przejdzie wniosek w sprawie impeachmentu. Wcześniej partia rządząca zdecydowała, że szefowa państwa zrezygnuje do końca kwietnia, a wybory prezydenckie odbędą się w czerwcu.

Jednak decyzja o trwałym usunięciu prezydenta z urzędu leży w gestii Trybunału Konstytucyjnego, który musi w ciągu 180 dni zdecydować o zgodności impeachmentu z prawem. W tym czasie obowiązki szefa państwa przejmie urzędujący premier. Jeśli sześciu z dziewięciu sędziów trybunału podtrzyma decyzję o impeachmencie, szef państwa odchodzi z urzędu. Jeżeli do tego dojdzie, Park będzie pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Korei Południowej, który nie dokończy pięcioletniej kadencji.

Park Geun Hie musi odejść

W ciągu ostatnich sześciu tygodni co sobotę dziesiątki tysięcy Południowych Koreańczyków domagało się na ulicach Seulu natychmiastowego ustąpienia prezydent Park. Wskaźnik poparcia dla niej spadł do rekordowo niskiego poziomu 4 procent.

Zarzuca się jej, że pozwoliła, by jej bliska przyjaciółka Czoi Sun Sil miała dostęp do tajnych dokumentów państwowych, w tym do wstępnych wersji tekstów jej przemówień. Czoi została aresztowana i toczy się przeciw niej śledztwo, które ma wyjaśnić charakter jej powiązań z szefową państwa. Zarzuca się jej również próby wyłudzenia dużych sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich. Południowokoreańska prokuratura uważa, że również prezydent jest zamieszana w skandal. Zarzuty korupcyjne postawiono jeszcze dwóm byłym doradcom Park; jednego z nich oskarżono też o ujawnienie tajnych informacji Czoi. Park, którą obecnie chroni konstytucyjny immunitet, przeprosiła za dopuszczenie Czoi do redagowania projektów swoich wystąpień. Nie skomentowała jednak najcięższych zarzutów dotyczących zapewnienia Czoi wpływu na ważne decyzje polityczne i kadrowe w państwie.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty: