Pryszczyca wydostała się z laboratorium?


Przedstawiciele brytyjskich władz potwierdzili, że wirus pryszczycy wykryty u zwierząt na farmie w południowo-wschodniej Anglii bardzo przypomina odmianę używaną do produkcji szczepionek w pobliskim laboratorium Pirbright.

Oznacza to, iż prawdopodobnym źródłem choroby mogło być wydostanie się wirusa z laboratorium. Nie potwierdzono ostatecznie tej hipotezy z powodu braku niepodważalnych dowodów, ale w ramach prewencji powiększono obszar stref ochrony i nadzoru wokół farmy, na której po raz pierwszy zaobserwowano tę chorobę atakującą pyski i racice zwierząt.

Pryszczyca należy do najbardziej zakaźnych chorób zwierzęcych. Szerzy się przez kontakt pośredni i bezpośredni, a także może być przenoszona - praktycznie w dowolny sposób: za pośrednictwem ludzi, zwierząt i roślin, artykułów spożywczych, samochodów, nawierzchni dróg, targowisk, wszelkich przedmiotów. Możliwe jest też przeniesienie wirusa przez wiatr.

Choroba ta występuje na całym świecie. Na zakażenie tą chorobą wrażliwe są bydło, trzoda chlewna, owce, kozy, bawoły, renifery, wielbłądy, oraz dziko żyjące zwierzęta z podrzędu przeżuwaczy.

Na terenie całej Wielkiej Brytanii obowiązuje zakaz przemieszczenia bydła, owiec i trzody chlewnej. Ze skutkiem natychmiastowym, wprowadzony jest również zakaz eksportu żywych i ubitych zwierząt, mięsa i nie pasteryzowanego mleka.

Źródło: TVN24, PAP