10 dni aresztu za udział w Marszu Bohaterów

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Centrum Wiasna i media niezależne informują o nowych zatrzymaniach na Białorusi. W Mińsku i innych miastach tego kraju sądy wymierzały we wtorek kary za udział w pokojowych protestach, które władze uznają za nielegalne. Radio Swaboda relacjonowało proces studenta zatrzymanego za udział w niedzielnym Marszu Bohaterów. Został skazany na 10 dni aresztu. Mówił, że był bity przez milicjantów.

Sądy wymierzały kary aresztu i grzywien między innymi w Mińsku, Żodzinie, Brześciu, Grodnie, Homlu i Witebsku. Z monitoringu na stronie centrum praw człowieka Wiasna wynika, że 15 września zapadło na Białorusi co najmniej 270 takich wyroków. Radio Swaboda relacjonowało proces studenta zatrzymanego za udział w niedzielnym Marszu Bohaterów. Został on skazany na 10 dni aresztu. W sądzie mówił między innymi, że był bity przez milicjantów na komisariacie za to, że odmawiał udostępnienia zawartości telefonu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Zamiar udziału w nielegalnych akcjach"

Wśród sądzonych we wtorek byli także przedstawiciele mediów. Dwoje dziennikarzy Biełsatu – Kaciaryna Andrejewa i Maksim Kalitouski, którzy od 12 września przebywali w areszcie, zostali ukarani grzywnami (w równowartości po około 2 tysiące złotych) i wypuszczeni. Czeka ich kolejny proces. Rozstrzygnięciem nie zakończyły się na razie procesy trójki innych dziennikarzy, sądzonych we wtorek w Mińsku. W Homlu na karę 10 dni aresztu skazano dziennikarkę Marynę Drabyszeuską.

W czasie jednej z rozpraw opisywanych przez portal TUT.by sędzia Żanna Chwajnicka potraktowała fakt podpisania umowy z adwokatem jako dowód "zamiaru udziału w nielegalnych akcjach". Bobrujska gazeta podała, że działacz niezależnych związków zawodowych Siarhiej Hurło prowadzi głodówkę w areszcie w tym mieście.

Demonstrantka pobita przez milicjanta podczas pokojowego protestu
Demonstrantka pobita przez milicjanta podczas pokojowego protestu TUT.by

We wtorek media poinformowały o skazaniu na 15 dni aresztu znanego dziennikarza sportowego Siarhieja Szczurki. Centrum Wiasna podało o zatrzymaniu co najmniej 13 osób w różnych miejscowościach na Białorusi.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości