TVN24 | Świat

Pompeo wzywa białoruskie władze do "zaprzestania stosowania przemocy"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Grupa zamaskowanych i uzbrojonych w pałki mężczyzn zbliża się do mińskiej kawiarni (archiwum)
Grupa zamaskowanych i uzbrojonych w pałki mężczyzn zbliża się do mińskiej kawiarni (archiwum)TUT.BY
wideo 2/2
TUT.BYGrupa zamaskowanych i uzbrojonych w pałki mężczyzn zbliża się do mińskiej kawiarni

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo wyraził zaniepokojenie raportami na temat sytuacji na Białorusi i w związku z tym wezwał we wtorek białoruskie władze do "zaprzestania stosowania przemocy wobec pokojowo demonstrujących" oraz do "uwolnienia wszystkich niesprawiedliwie zatrzymanych".

"Jestem głęboko zaniepokojony raportami o porwaniu i próbowaniu wymuszonego wydalenia opozycyjnych przywódców na Białorusi. Wzywamy białoruskie władze do zaprzestania stosowania przemocy wobec pokojowych demonstrantów oraz uwolnienia wszystkich niesprawiedliwie zatrzymanych, w tym obywatela USA Vitalia Shkliarova" - napisał na Twitterze amerykański sekretarz stanu.

Departament Stanu w opublikowanym oświadczeniu poinformował, że "Stany Zjednoczone w porozumieniu z partnerami i sojusznikami rozważają możliwość zastosowania dodatkowych sankcji wobec Białorusi". Mają one być wymierzone przeciwko "odpowiedzialnym za naruszenia praw człowieka i represje na Białorusi".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Na Białorusi od początku sierpnia dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, które według oficjalnych wyników wygrał Alaksandr Łukaszenka. Trwają represje wobec przedstawicieli organizacji pozarządowych, aktywistów, studentów, medyków, robotników, biznesmenów i innych ludzi, którzy krytykują władze.

Zatrzymanie białoruskiej opozycjonistki

W poniedziałek rano białoruska opozycjonistka Maryja Kalesnikawa została zatrzymana przez nieznanych ludzi w centrum Mińska i przestała odbierać telefon. We wtorek okazało się, że Kalesnikawa znajduje się w jednostce wojskowej straży granicznej w obwodzie homelskim, w rejonie mozyrskim.

Kalesnikawa jest członkinią prezydium Rady Koordynacyjnej, współpracowniczką Swiatłany Cichanouskiej i koordynatorką sztabu Wiktara Babaryki, przebywającego obecnie w areszcie. Wcześniej straż graniczna potwierdziła, że została zatrzymana na granicy, a dwaj inni członkowie Rady Koordynacyjnej Anton Radniankou i Iwan Kraucou wyjechali na Ukrainę.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP