TVN24 | Świat

Łukaszenka uderza w ambasadorów. "Postępowanie uwłaczające służbie państwowej"

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Alaksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi, pozbawił dyplomatycznej rangi ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego członka opozycyjnej Rady Koordynacyjnej Pawła Łatuszkę. To samo spotkało ambasadora na Łotwie oraz byłego ambasadora na Słowacji.

Paweł Łatuszka i Ihar Laszczenia zostali pozbawieni rangi dyplomatycznej w związku z "postępowaniem uwłaczającym służbie państwowej" – napisano w oświadczeniu biura prasowego prezydenta. Rangi pozbawił ich prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Łukaszenka odwołał też ambasadora na Łotwie Wasila Markowicza. Jako powód podano "nieodpowiednie wypełnianie służbowych obowiązków".

Łatuszka, który był w przeszłości m.in. ambasadorem w Polsce i we Francji oraz ministrem kultury, ostatnio piastował funkcję dyrektora teatru im. Kupały w Mińsku, z której został zwolniony za poparcie protestów po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia.

Także Laszczenia wystąpił w obronie obywateli, którzy wyszli na pokojowe protesty, i wezwał władze do zbadania wszystkich przypadków torturowania i bicia demonstrantów. Potem podał się do dymisji.

Markowicz został wezwany do łotewskiego MSZ 18 sierpnia, gdzie wręczono mu notę protestacyjną w związku z zatrzymaniem łotewskich obywateli w Mińsku i zażądano wyjaśnienia wypowiedzi Łukaszenki, że protesty na Białorusi finansowano m.in. z Łotwy. Pod koniec sierpnia podano, że wizyta Łukaszenki w Rydze, planowana jeszcze w kwietniu, została "zdjęta z porządku dnia".

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by

Tagi:
Raporty: