Świat

Protest ws. tarczy: Nie kupujcie coca-coli!

Świat

PAP/ EPACzesi protestują przeciw tarczy antyrakietowej

Przeciwnicy budowy części tarczy antyrakietowej w Czechach zaapelowali o bojkot towarów z USA. W sobotę protestowali przeciwko instalacji.

- Nasi politycy nie słuchają nas, nie szanują opinii większości mieszkańców kraju. Jedyne słowo, jakie rozumieją jest pieniądz - mówił Jan Tamas, jeden z rzeczników ruchu "Nie - bazie".

Zaapelował do Czechów, by nie kupowali coca-coli czy amerykańskich papierosów, albo nie lokowali pieniędzy w amerykańskich bankach.

O bojkot amerykańskich produktów wzywali manifestujący w Pradze przeciwnicy tarczy. W demonstracji udział wzięło ok. 2 tysięcy osób, według organizatorów, a ok. 500, według policji.

Kłopotliwa tarcza Stany Zjednoczone chcą umieścić w Europie Środkowej elementy swojej tarczy antyrakietowej: w Polsce - 10 wyrzutni rakiet przechwytujących, a w Czechach - radar. Tarcza ma chronić USA i ich sojuszników przed atakiem ze strony tzw. państw nieprzewidywalnych, przede wszystkim Iranu. Budowie tarczy ostro sprzeciwia się Rosja.

Rząd czeski w zasadzie zgodził się na instalację stacji radarowej i prowadzi już negocjacje z Amerykanami, jednak ostateczną decyzję podejmie parlament w 2008 roku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/ EPA