Świat

Prorosyjskie wiece i kolejne ruchy wojsk na Krymie

Świat


Niedziela minęła pod znakiem informacji o kolejnych ruchach rosyjskich wojsk na Krymie. W wielu miastach kraju świętowano tymczasem 200. rocznicę urodzin narodowego wieszcza Tarasa Szewczenki. Nie zabrakło również prorosyjskich demonstracji - doszło do nich m.in. w Doniecku, Sewastopolu, Ługańsku i Symferopolu. Premier Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że w środę uda się do Waszyngtonu, a szef MSZ oświadczył, że Ukraina chce podpisania politycznej części umowy stowarzyszeniowej jeszcze w marcu.

Jak poinformował w niedzielę kierownik krymskiego centrum prasowego MON Władysław Selezniow, Rosjanie przejęli ukraińską bazę lotniczą Nowofedoriwka.

Rosyjskie siły stopniowo przejmują kontrolę nad strategicznymi punktami półwyspu. Wcześniej zajęły wojskowe lotnisko w Belbeku i główny cywilny port lotniczy w Symferopolu.

Mimo informacji o ruchach rosyjskich wojsk na Krymie, Ukraińcy pozostają w swoich bazach: - Nie przewidujemy żadnych ruchów wojsk, żadnych wyjazdów armii w kierunku Krymu. Żołnierze w tej chwili przeprowadzają manewry w swoich bazach, więc jeżeli część z nich wyruszy w drogę to tylko po to, by przemieścić się do innej bazy - powiedział w niedzielę Ihor Teniuk, p.o. ministra obrony Ukrainy. - Ukraina nie odda ani centymetra swojej ziemi Rosji - oświadczył tymczasem w niedzielę w Kijowie ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. - To jest nasza ziemia. Za tę ziemię krew przelali nasi ojcowie i dziadkowie - dodał i zapowiedział, że ukraińscy żołnierze stacjonujący w tej chwili na Krymie, którzy w wielu miejscach są otoczeni przez Rosjan i tzw. siły samoobrony Krymu, dostaną od Kijowa "wsparcie finansowe".

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Spotkanie z Obamą i gotowość do podpisania umowy z UE

Premier Arsenij Jaceniuk poinformował, że w środę złoży wizytę w Waszyngtonie, gdzie ma rozmawiać o sytuacji na Krymie. Jak z kolei dodał Biały Dom, prezydent Barack Obama ma zamiar "okazać wsparcie premierowi Jaceniukowi". Przywódcy będą rozmawiać o tym, "jak znaleźć pokojowe zakończenie wojskowej interwencji Rosji na Krymie, przy poszanowaniu dla suwerenności i terytorialnej spójności Ukrainy".

Ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Deszczyca oświadczył z kolei, że Ukraina ma nadzieję na podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską 17 lub 21 marca.

17 marca jest planowane spotkanie szefów dyplomacji krajów UE, a 21 marca to drugi dzień szczytu szefów państw i rządów Unii.

Urodziny narodowego wieszcza i prorosyjskie demonstracje

W niedzielę świętowano 200. rocznicę urodzin narodowego wieszcza Ukrainy Tarasa Szewczenki. W Kijowie w uroczystościach upamiętniających Szewczenkę wzięli udział m.in. premier Arsenij Jaceniuk i p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow.

W czasie uroczystości w Sewastopolu doszło do starć pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami integracji z Rosją.

Do prorosyjskich manifestacji doszło również m.in. w Doniecku, gdzie zebrało się ok. 10 tys. osób.

Prorosyjscy manifestanci zebrali się też w niedzielę w Ługańsku, przy granicy z Rosją i zajęli siedzibę władz obwodu ługańskiego, zmuszając gubernatora do podpisania dymisji - podały lokalne media. W stolicy Krymu, Symferopolu, zebrało się co najmniej 5 tys. osób, by zamanifestować chęć przyłączenia się do Rosji.

Na Majdanie pojawił się z kolei Michaił Chodorkowski, były rosyjski więzień polityczny. W emocjonalnym wystąpieniu przekonywał Ukraińców, by się nie poddawali. Walczcie i zwyciężajcie. Bóg wam pomaga - powiedział.

Chodorkowski bliski łez na Majdanie
Chodorkowski bliski łez na MajdanieEspreso TV

Autor: kg/kka / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty: