Świat

Prokuratura Generalna: W Donbasie zginęły 122 osoby. Rosjanie szkolą separatystów

Świat


W wyniku przestępczych działań obywateli Rosji na Ukrainie zginęły 122 osoby, a rannych zostało prawie 200 – oświadczyła w niedzielę Prokuratura Generalna w Kijowie, badająca udział Rosjan w organizacji nielegalnych ugrupowaniach zbrojnych na Ukrainie.

Prokuratura ogłosiła, że dysponuje twardymi dowodami, które świadczą o tym, że obywatele Federacji Rosyjskiej biorą udział w przygotowaniach do konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz w nim uczestniczą, a także zajmują się działalnością terrorystyczną.

Centra szkoleniowe w Rosji?

Oświadczyła jednocześnie, że według jej wiedzy, na terytorium Rosji znajdują się centra szkoleniowe, które werbują najemników i przygotowują ich do walki na Ukrainie.

„W celu wywołania konfliktu militarnego, organizacji aktów terrorystycznych w obwodzie donieckim i ługańskim, obalenia władz państwowych i naruszenia jedności terytorialnej Ukrainy obywatele Federacji Rosyjskiej stworzyli na jej terytorium specjalne centra szkoleniowe, w których prowadzony jest werbunek i szkolenie najemników” – czytamy w komunikacie.

Prokuratura obwiniła także straż graniczną Rosji o to, że „w zamian za wynagrodzenie materialne jej funkcjonariusze przepuszczają uzbrojonych najemników z Rosji na Ukrainę, gdzie aktywnie uczestniczą oni w działalności terrorystycznej”.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk//kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: