Prokurator złożył apelację po wyroku w procesie Mubaraka

Aktualizacja:

Egipski prokurator generalny wniósł apelację po wyroku w procesie, w którym na karę dożywotniego więzienia skazano b. prezydenta Hosniego Mubaraka - podała agencja Reutera za egipską państwową telewizją. Jednak to nie orzeczenie ws. Mubaraka, ale uniewinnienie sześciu wyższych oficerów policji jest powodem apelacji.

W sobotę przed południem sąd w Kairze skazał byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka na karę dożywotniego więzienia za współudział w zabójstwie setek demonstrantów podczas prodemokratycznych protestów, które miały miejsce w ubiegłym roku. Taki sam wyrok usłyszał b. szef egipskiego MSW Habib al-Adli.

Na mocy sobotniego wyroku uwolniono z kolei sześciu przedstawicieli sił bezpieczeństwa reżimu, sądzonych razem z Mubarakiem, oraz synów Mubaraka - Alaa i Gamala. To właśnie decyzja ws. wyższych oficerów policji - która wzburzyła egipską ulicę - jest powodem apelacji.

Odsunięty po 30 latach Mubarak został odsunięty od władzy po 30 latach rządów w wyniku bezprecedensowych protestów na przełomie stycznia i lutego 2011 roku. Ostatecznie ustąpił 11 lutego. Od tego czasu władzę tymczasową w Egipcie sprawuje Najwyższa Rada Wojskowa, a Egipcjanie wybrali parlament w demokratycznych wyborach, a w połowie czerwca w drugiej turze wyłonią prezydenta. Proces Mubaraka trwał z przerwami od sierpnia ubiegłego roku.

Autor: jak / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości