Prokurator przyjmie odpowiedzi Trumpa w sprawie Russiagate na piśmie

Świat

Gorąco wokół Trumpa. "Fakty o świecie" z 22 sierpniaKatarzyna Sławińska | Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/25

Specjalny prokurator Robert Mueller zgodził się przyjąć na piśmie odpowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa na pytania o ewentualną zmowę między jego sztabem wyborczym a Rosją - podało źródło cytowane przez agencję Reutera. Zmowa dotyczyć miałaby kwestii ingerencji Moskwy w wybory w USA.

Zgodę na przyjęcie stanowiska Trumpa w formie pisemnej Mueller wyraził w liście, który prawnicy prezydenta otrzymali w piątek - przekazał informator, którego agencja opisała w środowej depeszy jako "osobę zbliżoną do sprawy".

Jako pierwszy o liście Muellera do Trumpa poinformował dziennik "New York Times".

Przesłuchanie prezydenta USA?

Według źródła Reutersa, po otrzymaniu odpowiedzi zespół specjalnego prokuratora zdecyduje, jaki krok podejmie w następnej kolejności. Niewykluczone jest na przykład wezwanie Trumpa na przesłuchanie.

Kwestia formalnego przesłuchania prezydenta była przedmiotem wielomiesięcznych negocjacji prowadzonych między zespołem Muellera a prawnikami Trumpa.

Mueller wraz ze współpracownikami bada również, czy Trump - już jako prezydent - próbował utrudniać prowadzenie śledztwa w sprawie rosyjskich ingerencji w wybory prezydenckie w USA w listopadzie 2016 roku. Na razie nie wiadomo jednak, jak rozwiązana zostanie kwestia pytań odnoszących się do tego wątku śledztwa.

W ocenie amerykańskich agencji wywiadowczych Rosja ingerowała w wybory z 2016 roku na korzyść Trumpa. Władze w Moskwie odrzucają te oskarżenia. Trump twierdzi, że żadnej zmowy między jego sztabem a Kremlem nie było, a dochodzenie Muellera nazwał "polowaniem na czarownice".

Autor: mm//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: